Amazon Alexa w walce z wykluczeniem

Podczas hakatonu Innovation@Amazon uczestnicy skupili się na budowaniu Alexa Skills pomagających w rozwiązywaniu ważnych społecznie problemów, dotykających seniorów, a także osób z dysfunkcjami wzroku, ruchowymi, neurorozwojowymi, neurologicznymi (w tym demencją) oraz chorobami przewlekłymi.

– Organizując zadanie wokół Alexa Skills Kit oraz rozwiązywania społecznie istotnych problemów związanych z brakiem dostępności i wykluczeniem, mieliśmy tak naprawdę dwa cele. Chcieliśmy połączyć kreatywny potencjał uczestników oraz techniczne możliwości serwisu Amazon Alexa, aby na tej podstawie stworzyć innowacyjne i skuteczne narzędzia do walki ze wspomnianymi problemami. Ponadto, zależało nam na pokazaniu, jak łatwo jest korzystać z naszych narzędzi, aby uczyć Alexę nowych umiejętności i budować rozwiązania oparte o interfejs głosowy – mówi Maciej Chmielarz, Software Development Manager w Centrum Rozwoju Technologii Amazon.

Dzięki wsparciu mentorów Amazon, powstałe projekty wpisały się w tę misję i wyłoniono trzech zwycięzców. Pierwsze miejsce w konkursie Innovation@Amazon zajął zespół Happy Bears z projektem Memory Bear. Memory Bear to rozwiązanie przeznaczone dla osób cierpiących na zaburzenia pamięci, głównie z demencją czy Alzheimerem.

– Pomysł, aby opracować nową umiejętność Alexy, które niesie pomoc innym, od razu nam się spodobał. Hakaton to ciekawa inicjatywa, gdzie programiści mogą wykazać się swoim doświadczeniem, zaś nowicjusze mają szansę, aby nauczyć się czegoś nowego – mówi Kinga Marszałkowska, członkini zwycięskiego zespołu Happy Bears, do którego przynależą również Marek Kudła, Przemysław Kvapil, Ada Pleszewska oraz Julian Zdunek. – Pracując nad zadaniem, próbowaliśmy wczuć się w sytuację osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, aby zrozumieć, z jakimi problemami muszą się mierzyć na co dzień. Nasze rozwiązanie miało na celu pomóc w częściowym usamodzielnieniu się od opiekunów i podnosić komfort przez przypominanie istotnych informacji, np. o ich rodzinie. Uważamy, że utrzymywanie dobrego kontaktu z rodziną jest niezwykle ważne i zmniejsza poczucie osamotnienia osób cierpiących na utratę pamięci, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację tego pomysłu.

Memory Bear znajdzie również zastosowanie w codziennym życiu, jako narzędzie do wsparcia zapamiętywania ważnych informacji. Potrafi między innymi przekazać użytkownikowi informacje o jego rodzinie, wyświetlić zdjęcia czy przypomnieć o zażywaniu leków. Memory Bear powstał w odpowiedzi na osobiste doświadczenia i wyzwania autorów rozwiązania. Zasadę działania tej umiejętności Alexy można obejrzeć tutaj.

Drugie miejsce zajęła drużyna Fringers, poddając pod ocenę jury projekt Local Helpers. To platforma oparta na Alexa Skills Kit, której celem jest zapewnienie możliwości łączenia potrzebujących z wolontariuszami. Za jej pomocą użytkownicy mogą np. przesyłać prośby o zrealizowanie konkretnej listy zakupowej. Alexa będzie łączyć osobę potrzebującą z najbliższym dostępnym wolontariuszem, który wyrazi chęć pomocy. Wolontariusze mogą poprosić Alexę o nowe oczekujące prośby w ich rodzinnym mieście. Alexa automatycznie wysyła również e-mail ze wszystkimi niezbędnymi szczegółami do wolontariusza. Trzecie miejsce w Innovation@Amazon Online Hackathon 2020 zajął projekt Doctoory – Alexa Skill. Narzędzie służy do wspierania seniorów i osób niepełnosprawnych w umawianiu spotkań z lekarzami oraz przypomina o harmonogramie przyjmowania leków.

Najlepsze projekty zostały wybrane przez mentorów i jurorów. Pula nagród wyniosła 30 000 PLN. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali urządzenia Alexa, kredyty AWS oraz możliwość wskazania wybranej fundacji charytatywnej, na konto której Centrum Rozwoju Technologii Amazon wpłaciło darowiznę. W ramach tej inicjatywy, 15 000 zł otrzymało Stowarzyszenie Razem, zaś 3 000 zł zostało przekazane Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich”.

Partnerem wydarzenia była Fundacja Widzialni, której celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. Jej aktywność skupia się na zapewnieniu umożliwienia swobodnego dostępu do zasobów internetowych wszystkim obywatelom, niezależnie od wieku, poziomu sprawności, zamożności oraz posiadanego sprzętu i oprogramowania.

Źródło: Amazon