Alumni Lidership Award dla Polaka

citiPolscy uczniowie prowadzący miniprzedsiębiorstwa rywalizowali z zagraniczną konkurencją. W międzynarodowym konkursie do współzawodnictwa stanęło 35 zespołów z Europy. Mikołaj Folwarski, lider polskiego zespołu, otrzymał wyróżnienie „The Alumni Leadership Award”, które przyznawane jest za szczególne umiejętności przywódcze, wzorcową postawę, współpracę oraz entuzjazm. Gryfickie przedsiębiorstwo „Click&Find” reprezentowało Polskę w finale konkursu „Junior Achievement – Young Enterprise Europe Company of the Year 2013”, który odbył się 17-19 lipca w Londynie. Realizacja zawodów finałowych była możliwa dzięki wsparciu Citi Foundation.

W szranki stanęli przedstawiciele z 35 państw Europy. Każda z drużyn przedstawiła swój pomysł na biznes. Jury programu, w skład którego weszli przedstawiciele największych pracodawców w Europie, przy ocenie brało pod uwagę atrakcyjność oferowanego produktu lub usługi, formę przeprowadzonej prezentacji na temat swojej oferty, jakość stoiska każdego z miniprzedsiębiorstw oraz odpowiedzi na pytania zadawane przez organizatorów.

„Click&Find” zaprezentowało działalność polegającą na produkcji i sprzedaży lokalizatora zagubionych przedmiotów. Oferowany produkt cechuje się zasięgiem do 40 metrów.

Nie powinno nas dziwić, że polska przedsiębiorczość ma się dobrze poza granicami kraju, gdyby nie fakt, że uczestnikami konkursu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. To oni, spośród 225 młodzieżowych miniprzedsiębiorstw działających w roku szkolnym 2012/2013 zostali wyłonieni do reprezentowania naszego kraju w tej międzynarodowej inicjatywie.

Taką szansę umożliwia program nauczania w ramach edukacji ekonomicznej „Junior Achievement – Young Enterprise Europe Company of the Year”, skierowany do uczniów szkół średnich w całej Europie. Polska edycja realizowana jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod nazwą „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”. Program ten opracowany został do przedmiotu ekonomia w praktyce.

W jego ramach uczniowie uczestniczą w grze edukacyjnej, w ramach której zakładają miniprzedsiębiorstwo i w czasie roku szkolnego (od września do kwietnia) prowadzą działalność na wzór spółki jawnej. Każdy z zespołów opracowuje pomysł na produkt lub usługę, które oferuje swoim klientom. Miniprzedsiębiorstwo dokumentuje działalność zgodnie z przepisami obowiązującymi dla prowadzenia działalności gospodarczej. Prowadząc działalność rywalizują z innymi miniprzedsiębiorstwami z całej Polski o miejsce w krajowym finale programu.

W polskim finale, który odbył się w dniach 11-12 kwietnia 2013 roku w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, udział wzięło 30 najlepszych miniprzedsiebiorstw. Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele świata biznesu, min. banku Citi Handlowy, wybrało najlepsze miniprzdsiębiorstwo, „Click&Find”. Jako zwycięzca polskiej edycji „Click&Find” zagwarantowało sobie udział w europejskim finale programu.

– Program „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” oraz jego europejski finał, realizowany w ramach projektu ”Junior Achievement – Young Enterprise Europe Company of the Year” to wspaniałe okazje, aby młodzi ludzie zdobyli praktyczne umiejętności z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Działanie to daje także szanse na wykształcenie i zdobycie umiejętności, które są szczególnie cenne na rynku pracy: praca zespołowa, umiejętność komunikacji, rozwiązywanie problemów, zarządzanie finansami firmy oraz swoją osobą. Cieszymy się, że europejski finał tego ważnego przedsięwzięcia, uzyskał dofinansowanie Citi Foundation – instytucji, która od wielu lat dotuje realizowane przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy programy edukacji finansowej. Chciałbym także dodać, że Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy od września 2013 roku, we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, rozpoczyna realizację nowego projektu edukacji finansowej „Być Przedsiębiorczym”. Pozwoli on na wdrażanie programu nauczania „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” do szkół ponadgimnazjalnych. W związku z tym, od najbliższego roku szkolnego, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zakładać będą miniprzedsiębiorstwa już w ramach naszej inicjatywy. Również konkurs na najlepsze miniprzedsiębiorstwo realizowany będzie w ramach tego projektu – powiedział Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Źródło: www.citihandlowy.pl