W ostatnich latach zauważalnie wzrosła świadomość ekologiczna społeczeństwa, które zaczęło oczekiwać od przedsiębiorstw podejmowania kroków w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wpływ na to miały także banki i inne instytucje finansowe, które na różne sposoby realizują założenia koncepcji ESG, co znacząco wpływa na ich decyzje inwestycyjne. Mają one przekonanie, że długoterminowe, zrównoważone podejście do biznesu może przynosić wymierne korzyści. Taką postawę przyjmuje również Alior Bank, który z pełnym zaangażowaniem stara się wspierać w tych działaniach swoich klientów.
– W obliczu globalnych wyzwań, takich jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie środowiska czy nierówności społeczne, banki i instytucje finansowe zaczęły dostrzegać, że wspieranie firm inwestujących w ekologiczne rozwiązania technologiczne nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale także stanowi inteligentną strategię redukcji ryzyka i budowania długoterminowej wartości oraz relacji. Wsparcie dla przedsiębiorstw inwestujących w obszar ESG jest jednym z priorytetów Alior Banku – mówi Ewa Małecka, Dyrektor Departamentu Produktów KB z Alior Banku.
Inwestycje w zielony rozwój
Alior Bank w swojej ofercie dla firm ma produkty obrotowe, kredyt w rachunku bieżącym, kredyty inwestycyjne, leasing czy zintegrowany z systemem banku, system księgowy. Rozwija także innowacyjną bankowość cyfrową, centralizację obsługi posprzedażowej, zautomatyzowane procesy kredytowe i efektywne zarządzanie danymi oraz relacjami z klientami. Poprzez elastyczne i indywidualne podejście chce być bankiem pierwszego wyboru dla klientów biznesowych i jednocześnie partnerem na każdym etapie rozwoju ich firmy, także przy inwestycjach w zrównoważony rozwój.
Alu-frost, przedsiębiorstwo z Sowlan pod Białymstokiem, które swoją produkcję rozpoczęło od nakładek progowych do samochodów, dziś jest pionierem w wykorzystaniu technologii 3D do cięcia metalu. Dzięki dostosowaniu rozwiązań Alior Banku do planów firmy, mogła ona aktywnie inwestować także w ekologiczne rozwiązania. Jako pierwsza w Polsce uruchomiła hybrydowy system energo-informatyczny, który integruje odnawialne źródła i magazyny energii. Pozwoliło to na znaczną redukcję emisji CO2 oraz zwiększenie efektywności energetycznej.
Alior Bank także wsparł w założeniu fotowoltaiki i pomp ciepła firmę Hexeline. Jest to znana polska marka odzieżowa, która od lat rozwija się dzięki wsparciu Banku. Hexeline to nie tylko najwyższej jakości włoskie tkaniny i polskie projekty, ale także dynamicznie rosnąca sieć sprzedaży. Dzięki współpracy z bankiem mogła sobie pozwolić na przejście na odnawialne źródła energię.
Wsparcie dla ekologicznych inicjatyw
Oprócz wspierania ekologicznych inicjatyw wewnątrz firm, bank jest również partnerem w realizacji większych projektów na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przykładem jest współpraca z firmą Panorama Park z Rudy Śląskiej, która tworzy osiedla charakteryzujące się nowoczesnym designem oraz rozwiązaniami proekologicznymi. Właściciele podkreślają, że podstawą kształtującą każdy aspekt ich pracy jest właśnie szacunek do ekologii. Na terenie osiedla firma zapewniła mieszkańcom m.in. własne stacje ładowania samochodów elektrycznych zintegrowanych z prywatnym licznikiem prądu przydzielonym do kupowanej nieruchomości. Alior Bank dołożył cegiełkę do realizacji tego przedsięwzięcia poprzez sfinansowanie dwóch etapów inwestycji, a także udostępnienie spółce modułu komunikacji BusinessPro dla mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz masowego przetwarzanie transakcji.
Bank wsparł również rozwój ekologicznego projektu „Cicha Moc” firmy „Kompozyty” ze Szczecina. Przedsiębiorstwo zajmuje się wsparciem technologicznym oraz dostarczaniem produktów wykorzystywanych w produkcji i konserwacji wyrobów z kompozytów, w tym farb specjalistycznych oraz części i napędów do jachtów i łodzi. Dla jej właścicieli bardzo istotny jest zrównoważony rozwój i projekty badawczo-rozwojowe, dlatego właśnie powstał pomysł na projekt „Cicha Moc”, czyli rekreacyjną łódź zasilaną wodorem. Do jej produkcji wykorzystano niskoemisyjne technologie, żywice, żelkoty czy farby. Efektem jest pierwsza tej klasy łódź na świecie.
Alior Banku wyznacza sobie ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, wykazując pełne zaangażowanie w wspieranie swoich klientów na drodze do bardziej ekologicznych praktyk. Bank jest świadomy, że troska o środowisko i przyjęcie odpowiedzialnych praktyk biznesowych to nie tylko odpowiedź na oczekiwania współczesnego społeczeństwa, ale także kluczowy element trwałego sukcesu i rozwoju gospodarczego.
Materiał partnera III Kongresu ESG- Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa