Akcje pomocowe wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050

Stowarzyszenie to najliczniejsza część ruchu Polska 2050, skupiające obecnie 21 tysięcy wolontariuszy w całej Polsce i poza jej granicami. Przez ostatnie dwa miesiące przeprowadzili oni 427 akcji obywatelskich w całej Polsce, 149 działań solidarnościowych, 101 ekologicznych, 177 obywatelskich. Wolontariusze we wszystkich województwach organizują dziesiątki przeróżnych akcji lokalnych: szyją maseczki, sprzątają lasy, oddają krew, przygotowują posiłki dla najuboższych, służą pomocą rzeczową, finansową, prawną i psychologiczną, prowadzą akcje edukacyjne i społeczne.

„Jesteśmy tam, gdzie pojawia się potrzeba. Są nas tysiące, aktywnych wolontariuszek i wolontariuszy. Tak rozumiemy nową jakość w polityce. Proponując rozwiązania systemowe, ale jednocześnie niosąc wsparcie w całej Polsce.” – Mówi Agnieszka Buczyńska, dyr. Ds. regionów Stowarzyszenia Polska 2050.

Oprócz wielu akcji mających na celu budowanie Polski na pokolenia w tym szczególnym czasie wolontariusze Polska 2050 prowadzą w całym kraju m.in. akcje pomocowe dla jednostek wspierających ochronę zdrowia.

Jedną z nich jest ogólnopolska akcja “Gramy w kolory”, która wspiera placówki psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w przedmioty ułatwiające personelowi pracę z pacjentami. W województwie kujawsko – pomorskim od początku października zebrano gry i materiały papiernicze dla oddziału psychiatrycznego Wojewódzkiego szpitala zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu. Wolontariusze z Podkarpacia zbierali m.in. gry, przybory szkolne, instrumenty i książki. W województwie świętokrzyskim 9 października partia nowych przedmiotów trafiła do szpitala na ul. Kusocińskiego 59.

Wolontariusze zPolska 2050 w woj. warmińsko-mazurskim przekazali około 370 sztuk woreczków uszytych specjalnie dla oddziału onkologicznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, na wyposażenie cewników centralnych i buteleczek redona.

W województwie opolskim do Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie przekazano worki nakrętek o łącznej pojemności 400 litrów, a w Zamościu dwa 120-litrowe worki Andżelice, chorej dziewczynce z Tyszowiec. Akcja jest kontynuowana.

Od kilku miesięcy ekipa w województwie opolskim jest zaangażowana w zbiórkę nakrętek dla chorego na mukowiscydozę 5,5-miesięcznego Wojtka. Od początku akcji, inicjatorzy uzbierali prawie 800 kg nakrętek. Zaangażowali się również w kiermasz i zbiórki dla innych dzieci, m.in. dla chorego na SMA Ksawerego, dla pozostałych zbierają i przekazują przedmioty na licytacje charytatywne.

Wolontariusze prowadzą też akcje ekologiczne. We wszystkich województwach prowadzą akcję “Ziemia na Pokolenia” polegającą na sprzątaniu lasów i lokalnych terenów zielonych. W samym tylko województwie małopolskim grupa licząca w sumie ok. 50 osób, zebrała z terenów zielonych kilkadziesiąt worków śmieci. W tej samej akcji udział wzięło 10 powiatów Lubelszczyzny organizując eko-spacery. Odbyły się one w Białej Podlaskiej, Chełmie, Kraśniku, Lublinie, Łęcznej, Łomazach, Łukowie, Poniatowej, Radzyniu Podlaskim i Świdniku, mobilizując ponad 80 osób, liderów i wolontariuszy, którzy przemierzyli ponad 63 km i zebrali ok. 100 worków śmieci. W woj. pomorskim wolontariusze sprzątali skwery, plaże i parki w Łebie, Kępinie, Dębkach, Gdyni, Gdańsku, Malborku i Jastrzębiej Górze.W sobotę 10 października, wolontariusze z kilku powiatów województwa opolskiego uprzątnęli tereny zielone w powiecie strzeleckim.

W ramach działań proekologicznych, od kilku tygodniu wolontariuszki z Mielca szyją eko-woreczki, tj. woreczki wielorazowego użytku na owoce i warzywa, ograniczające zużycie torebek foliowych w trakcie zakupów. Tak jak w innych województwach, materiały pochodzą w 100% z recyklingu, są to nieużywane już firany i firanki, które dostarczają szyjącym inni wolontariusze.

Na początku października wolontariusze z Warszawy rozdali ponad 1000 wcześniej własnoręcznie uszytych z firan eko-woreczków. Do każdego z nich dołączono też eko-zakładkę do książki, z której można się było dowiedzieć, na czym polegała akcja “Nie musisz brać foliówki”.

Wojewódzkie oddziały Stowarzyszenia 2050 zawierają również kontrakty obywatelskie, czyli umowy podpisywane ze społecznościami lokalnymi służące rozwiązywaniu lokalnych problemów. Pierwszy z nich dotyczył rewitalizacji zaniedbanego placu zabaw w Kijanach na Lubelszczyźnie. Trwają prace nad finalizowaniem kolejnych w każdym z województw.

Ostatnie miesiące to również budowa lokalnych struktur Stowarzyszenia. Utworzono 17 biur regionalnych, powołano 17 zarządów oraz 16 liderów regionalnych. 13 października został przyjęty finalny statut Stowarzyszenia Polska 2050.

Stowarzyszenie Polska 2050to jeden z trzech autonomicznych i partnerskich wobec siebie filarów ruchu Polska 2050. Drugi filar stanowi Instytut Strategie 2050, trzecim po procesie rejestracji będzie partia. Liderem całego ruchu jest Szymon Hołownia.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.polska2050.pl