Air France i KLM deklarują większą redukcję emisji CO2 do 2035 r.

Linie Air France i KLM ogłosiły właśnie, że dostosują swoje cele w zakresie redukcji emisji CO2 do porozumienia klimatycznego w Paryżu (Paris agreement), które zakłada ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu znacznie poniżej 2°C.

Grupa Air France-KLM zobowiązuje się do wyznaczenia dodatkowych celów redukcji do 2035 r., poza swoją długoterminową ambicją osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.

CZYTAJ TEŻ: Porozumienie paryskie (The Paris agreement)

W pierwszej połowie 2022 r. nowe cele grupy zostaną przekazane do zatwierdzenia przez SBTi. Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) – jest niezależną organizacją, która zajmuje się oceną i weryfikacją zobowiązań firm w zakresie redukcji gazów cieplarnianych w oparciu o naukowe podejście i kryteria oraz kontrolą ich zgodności z porozumieniem paryskim. SBTi pomaga również w dostosowaniu  działalności biznesowej firm tak, aby dopasować ją do przyszłej gospodarki niskoemisyjnej.

Strategia grupy w zakresie redukcji emisji CO2 opiera się na trzech głównych filarach:

  • modernizacja floty i inwestycje w energooszczędne samoloty, które pozwalają na obniżenie emisji o 20-25 proc.;
  • szersze wykorzystanie zrównoważonych paliw lotniczych (SAF), co pozwala na redukcja CO2 średnio o 80% w całym cyklu;
  • poszukiwanie i wdrażanie nowych rozwiązań w zakresie efektywnego pilotażu i osiągnięcie zerowej emisji z operacji naziemnych do 2030 r.

Air France – KLM jest jedną z pierwszych europejskich grup lotniczych, z planem dekarbonizacji zatwierdzonym przez SBTi.

KONTAKT DO AUTORA: t.dereszynski@raportcsr.pl