Adoptuj pszczołę

W środę, 12 września br. rozpoczęła się 6. edycja akcji „Adoptuj pszczołę”, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom, a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym owadom zapylającym. Gazeta.pl już po raz czwarty jest partnerem akcji – redakcja portalu będzie zachęcała swoich czytelników do wirtualnego „adoptowania” owadów. W tym roku adopcje pomogą m.in. poszerzyć krąg instytucji wdrażających Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Inicjatorem akcji jest Fundacja Greenpeace Polska.

Od środy, 12 września br. redakcja Gazeta.pl będzie zachęcała swoich użytkowników do pomocy pszczołom poprzez wirtualną adopcję owadów. Na stronie głównej portalu będzie można czytać relację live z pierwszego dnia zbiórki, która potrwa od godz. 8:00 do 22:00. Jak co roku, w dniu rozpoczęcia akcji zmieniło się również logo Gazeta.pl, w którym na jeden dzień pojawiła się pszczoła. Czytelnicy portalu będą mogli również sprawdzić się w specjalnym quizie o tych pożytecznych owadach.

W związku z akcją na stronie głównej Gazeta.pl publikowane będą artykuły na temat życia pszczół oraz materiały poświęcone projektowi „Adoptuj pszczołę” i wyjątkowej oprawie, która towarzyszy inauguracji tegorocznej edycji – wydarzeniu pod hasłem „Najpiękniejszy pszczeling świata!”, w ramach którego na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wyświetlona zostanie specjalna animacja, a zilustruje ją improwizowany koncert na Placu Defilad. Dodatkowym elementem tegorocznej akcji „Adoptuj pszczołę” będzie licytacja Złotej Pszczoły, zaprojektowanej i ręcznie wykonanej przez Annę Orską z atelier ORSKA (orska.pl), prowadzona w serwisie charytatywni.allegro.pl.

Akcja „Adoptuj pszczołę” będzie promowana na stronie głównej Gazeta.pl, a także w serwisach tematycznych portalu.

Pszczoły można adoptować na stronie Adoptujpszczole.pl do 24 października br., do końca dnia. Dzięki tegorocznej edycji „Adoptuj pszczołę” m.in. rozbudowana zostanie koalicja osób i instytucji wdrażających Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających, kontynuowane będą badania roślin miododajnych pod kątem zagrożenia pszczół szkodliwymi neonikotynoidami, a także powstanie system, który ułatwi pszczelarzom i rolnikom wzajemne informowanie się o planowanych działaniach – tak, aby mogli unikać katastrof ekologicznych.

„Adoptuj pszczołę” to największy w Polsce pod względem liczby uczestników projekt crowdfundingowy. Decydując się na wirtualne adopcje na stronie Adoptujpszczole.pl każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym. W ubiegłorocznej edycji akcji ponad internauci „adoptowali” ponad 142 tys. pszczół.

W poprzednich latach udało się m.in. zebrać pieniądze na projekt naukowy, który pozwala lepiej poznawać życie tych owadów w Polsce, zbudować hotele dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących zapylaczy w całym kraju, odbudować populację pszczół w Przyczynie Dolnej, a także przeprowadzić konsultacje społeczne Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.