Adamed zorganizował międzynarodową konferencję poświęconą pandemii i nowym wyzwaniom w służbie zdrowia

W drugiej edycji międzynarodowej Konferencji Adamedu pt.: „Kolejny rok pandemii i nowe wyzwania w służbie zdrowia” uczestniczyło w formie online blisko 40 tys. lekarzy i ekspertów z 10 krajów z Europy i Azji. W czasie konferencji uczestnicy omawiali m.in. wpływ pandemii na zdrowie fizyczne i psychiczne pacjentów i najnowsze informacje dotyczące szczepień.

– Covid-19 rzucił wyzwanie systemom opieki zdrowotnej na całym świecie. W Adamedzie jesteśmy przekonani, że to właśnie solidarność międzynarodowa jest kluczowym czynnikiem sukcesu w walce z pandemią – mówi portalowi raportcsr.pl Sylwia Berdzik-Kalarus, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Operacji Komercyjnych i Rozwoju Biznesu firmy Adamed, nawiązując do hasła konferencji: „United we stand, divided we fall”.

Jak podkreśla Sylwia Berdzik-Kalarus, misją Adamedu jest odpowiadanie na wyzwania współczesnej medycyny: – Dlatego od samego początku podejmowaliśmy wiele inicjatyw, których celem było zapewnienie szerokiego wsparcia pacjentom, lekarzom, farmaceutom oraz całemu systemowi opieki zdrowotnej w tym okresie próby. II Międzynarodowa Konferencja jest tylko jednym z wielu takich działań i jestem przekonana, że ma szansę stać się międzynarodową platformą dialogu medycznego i wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami z różnych krajów świata.

Konferencja transmitowana była do 9 krajów w kilku strefach czasowych, a wystąpienia 18 prelegentów były tłumaczone symultanicznie na cztery języki (polski, angielski, hiszpański i rosyjski). Pierwszego dnia eksperci mówili m.in. o chorobach alergicznych w COVID-19 (Prof. Tair Nurpeissov, Kazachstan), rehabilitacji dzieci z wirusowym zakażeniem dróg oddechowych (Prof. Furkat Shamsiev, Uzbekistan), roli psychiatrów w dobie pandemii (dr Miquel Bioque, Hiszpania) czy o postępowaniu z pacjentami z nadciśnieniem tętniczym (Prof. Andrzej Januszewicz, Polska).

Drugi dzień konferencji to wykłady ekspertów m.in. na temat zaburzeń depresyjno-lękowych jako przejawu zespołu pocovidowego (Prof. Michael Poluektov, Rosja), zdrowia reprodukcyjnego (Prof. Vira Pyrohova, Ukraina), aktualizacji wytycznych dotyczących terapii COVID-19 (Prof. Robert Flisiak, Polska) czy najnowszych informacji dot. szczepień (Prof. Krzysztof Tomasiewicz, Polska).

– Obecna pandemia jest najważniejszym i najbardziej śmiercionośnym wydarzeniem zdrowotnym w ciągu ostatnich stu lat. Szybkość i skuteczność nauki i farmacji w dostarczaniu szczepionek była rekordowa, a nasza konferencja międzynarodowa również popycha tę wiedzę do przodu. Pandemia zabiła miliony ludzi, pozostawiając nas z jeszcze większą liczbą pacjentów, którzy będą cierpieć na poważne, długoterminowe powikłania – mówił podczas konferencji prof. Andrzej M. Fal, główny prowadzący II Międzynarodowej Konferencji, Kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w szpitalu MSWiA w Warszawie i prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Zdaniem prof. Andrzeja M. Fala, system opieki zdrowotnej w następnej dekadzie będzie musiał zmierzyć się z zespołem pocovidowym. – Będziemy także musieli się zająć chorobami niezakaźnymi – POChP, nadciśnieniem tętniczym czy nową grupą powikłań psychiatrycznych, które związane są z tym, że boimy się powierzyć zdrowie lekarzowi po drugiej stronie ekranu – stwierdził prof. Fal.

Adamed już od ponad roku aktywnie wspiera lekarzy dostarczając i popularyzując oparte na eksperckiej wiedzy informacje dotyczącej medycyny i profilaktyki zdrowotnej. W 2020 r. Fundacja Adamed zainicjowała program Adamed Expert Fundacja. W ramach programu Rada Naukowa, w skład której wchodzą największe autorytety polskiej medycyny, konsultanci krajowi i prezesi towarzystw naukowych, opracowała m.in. szereg schematów postępowania w leczeniu pacjentów z COVID-19, a także w leczeniu pacjentów w innych grupach terapeutycznych.