Adamed nakłania seniorów do dbałości o serce i zdrowy styl życia

Jak zadbać o zdrowe serce? Dlaczego tak ważne jest właściwe odżywianie, aktywność fizyczna i profilaktyka Czy warto regularnie badać poziom cholesterolu? – na te i wiele innych pytań odpowiadał kardiolog dr hab. n. med. Paweł Balsam. Wypowiedzi eksperta zostały nagrane podczas zdalnych warsztatów, które odbyły się pod patronatem programów społecznych Adamedu „Serce na nowo” oraz „Adamed dla Seniora”.

Podczas wykładu dr Paweł Balsam z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego potraktował kwestię dbałości o zdrowe serce holistycznie, wiążąc ją z stylem życia i innymi chorobami. – Gdybyśmy przestrzegali wszystkich zaleceń, czyli gdybyśmy nie palili wyrobów tytoniowych, byli aktywni fizycznie, przestrzegali zdrowej diety, unikali otyłości, to moglibyśmy uniknąć 93 proc., przypadków cukrzycy, 80 proc. przypadków zawałów serca, ponad połowy udarów i ponad jednej trzeciej wszystkich nowotworów które dzisiaj mamy rozpoznawalne. Bo to są tzw. modyfikowalne czynniki ryzyka czyli to, co dziś możemy sami zmienić – tłumaczył dr Balsam.

Ekspert zauważył też, że „pandemia jest sytuacją nieprzewidywalną, bez możliwości budowania dłuższej perspektywy. W tej trudnej sytuacji również i cała rodzina staje w konieczności zupełnie innej organizacji codziennej aktywności”.

Kardiolog podpierał swoje tezy obszernymi informacjami dotyczącymi budowy i fizjologii serca. Mówił o efektach odpowiedniego trybu życia, w tym np. prozdrowotnych nawyków żywieniowych, odstawienia tytoniu i alkoholu czy wpływu aktywności fizycznej.

Dr Balsam podkreślił konieczności monitorowania ciśnienia tętniczego i leczenia nadciśnienia oraz miażdżycy. Ważna jest suplementacja diety, jak też niepoddawania się szarlatanom głoszącym szkodliwość leków. Ekspert powoływał się przy tym na wyniki badań światowych. Porównywał np. wpływ diety na zdrowie wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Japonii czy basenu Morza Śródziemnego. Nie zabrakło nawet ciekawych informacji o diecie praludzi.

W ramach programu edukacyjno-informacyjnego „Serce na nowo”, Adamed podejmuje działania na rzecz zwiększenia aktywności życiowej, społecznej oraz zawodowej osób z chorobami układu krążenia. Na stronie programu można znaleźć konkretne informacje dotyczące zdrowego stylu życia czy test pozwalający wstępnie ocenić stan serca. Program ma za zadanie przełamywać stereotypy i przekonywać, że osoby ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi mogą aktywnie żyć i pracować.

Celem programu społecznego „Adamed dla Seniora” jest aktywizacja osób starszych. Firma wspiera seniorów, edukuje ich i zachęca do prowadzenia bardziej aktywnego stylu życia, dbania o kondycję i sprawność fizyczną. Na stronie programu można znaleźć m.in. zestawy ćwiczeń do wykonania w domu. Realizowane są także działania promujące profilaktykę, która pozwala odpowiednio wcześniej dostrzegać problemy zdrowotne oraz przełamuje stereotypy związanych z codziennością seniorów.

Całe nagranie z wykładem dr Pawła Balsama można obejrzeć TUTAJ .