Mistrzowie Kodowania dla zdrowia

Czy nauka kodowania może mieć coś wspólnego z kształceniem zdrowych nawyków żywieniowych? Jak najbardziej! „Mistrzowie Kodowania” wspólnie z Instytutem Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego opracowali program „Mistrzowie Kodowania dla zdrowia”, w którym przedszkolaki z całej Polski w kreatywny sposób zdobywają wiedzę nt. zdrowego odżywiania.

 

„Mistrzowie Kodowania dla zdrowia” to najnowszy projekt „Mistrzów Kodowania” – programu edukacyjnego, w którym uczniowie i nauczyciele uczą się programowania. Organizatorzy programu postanowili pójść o krok dalej i we współpracy z Instytutem Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie rozpocząć edukację swoich uczestników w zakresie zdrowego odżywiania.

„Mistrzowie Kodowania” to nie tylko programowanie. W odsłonie dedykowanej zdrowiu zachęcamy najmłodszych do zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania czasu. Pokazujemy jak w kreatywny sposób, z użyciem tabletów i naszych scenariuszy, przekonywać przedszkolaków do jedzenia warzyw, owoców i picia wody zamiast kolorowych napojów gazowanych – mówi Magdalena Olborska odpowiedzialna za program „Mistrzowie Kodowania” w Samsung Electronics Polska.

Cykl zajęć „Mistrzowie Kodowania dla zdrowia” opracowany został dla dzieci w wieku przedszkolnym, biorących udział w programie „Mistrzowie Kodowania Junior”. Scenariusze lekcji opracowane zostały we współpracy trenerów programu oraz ekspertów Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Modyfikacja takich elementów stylu życia jak niewłaściwa dieta czy niewystarczająca aktywność fizyczna może przynieść znaczące korzyści zdrowotne. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ utrwalone nawyki z dzieciństwa trudno jest zmienić w dorosłym życiu. Dlatego bardzo ważne jest aby jak najwcześniej kształtować postawy prozdrowotne u dzieci, co z pewnością zaprocentuje w dalszych latach – mówi dr Anita Aranowska, specjalista żywienia człowieka z Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Maluchy uczestniczące w projekcie nauczą się dokonywania wyboru produktów korzystnych dla zdrowia ze względu na zawarte w nich cukry, tłuszcze, sole czy witaminy, a także dowiedzą się, w jaki sposób można zwiększyć codzienną aktywność fizyczną. Co ważne, wszystkie te informacje dzieci zdobywać będą poprzez zabawę. Wśród aktywności planowane są m.in. doświadczenia, zabawy taneczne oraz ćwiczenia na macie edukacyjnej, na której dzieci będą układały ciągi warzyw i owoców, tworząc tym samym kod.

Wszystkie scenariusze dostępne są bezpłatnie na stronie: http://wiki.mistrzowiekodowania.pl/