pracownicy Nestlé Purina mogą przychodzić do biura z psem

Badania naukowe potwierdzają, że pies przychodzący z właścicielem do biura, jeśli miejsce i środowisko pracy jest do tego odpowiednio przystosowane, nie tylko nie odczuwa z tego powodu zwiększonego stresu, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie właściciela i jego współpracowników. Dlatego od 21 marca do biur Nestlé Purina w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 32 można przychodzić ze swoim pupilem. Przedstawiciele firmy mają nadzieję, że trend ten będzie coraz popularniejszy w naszym kraju.

 

W Europie zmniejsza się liczba zwierząt domowych. Jako przyczyny tego stanu rzeczy wymienia się zwiększoną urbanizację, dłuższe godziny pracy i ignorowanie pozytywnej roli naszych ulubieńców w codziennym życiu. Ludziom coraz trudniej pogodzić opiekę nad zwierzętami z wymaganiami współczesnego życia. W uznaniu tej kwestii, eksperci i liderzy przemysłu spotkali się w lutym w Brukseli z inicjatywy Nestlé Purina, by podczas pierwszego Europejskiego Forum “Lepiej nam ze zwierzętami” dyskutować o tym, co można zrobić na rzecz promowania istotnej roli zwierząt w społeczeństwie. Purina ogłosiła program “Zobowiązania Puriny w społeczeństwie” (ang. Purina in Society Commitments), czyli 10 inicjatyw firmy w celu przyczynienia się do tworzenia świata, w którym ludzie i zwierzęta mogą lepiej ze sobą żyć. Jedną z nich jest promowanie obecności zwierząt w miejscach pracy. Od 21 marca, czyli w niecały miesiąc po wydarzeniu, do pracy w biurach Nestlé Purina w Warszawie można przychodzić z psami.

Aby koegzystencja zwierząt i ludzi w miejscu pracy była przyjemna i bezpieczna dla obu stron, psy, których właściciele zgłosili chęć przyprowadzania czworonogów do biura, muszą dostosować się do procedury zbierającej szereg zasad dotyczących obecności psów w biurze oraz przejść weryfikację zachowania przeprowadzoną przez zoopsychologa. Każdy pies został poddany obserwacji, jak zachowuje się w biurze, jak reaguje na ludzi i inne psy. Po zatwierdzeniu przez behawiorystę zwierzęta otrzymały specjalny “paszport” uprawniający je do wchodzenia na teren biura.

Wszystkie psy, które podeszły do testu sprawności w biurze, przeszły go pozytywnie. Zwierzęta pracowników Nestlé Purina są pod stałą opieką lekarza weterynarii. Nie było konieczności wykonywania dodatkowych badań. W paszport włożona jest książeczka zdrowia psa potwierdzająca aktualne szczepienia i odrobaczenie psa – mówi   Krzysztof Bluj, lekarz weterynarii pracujący w Nestlé Purina.

Dodatkowo, aby umożliwić psom swobodne wejście do biura i nie ograniczać swobody pracowników, psy średnie i duże będą wprowadzane wejściem ewakuacyjnym z użyciem specjalnej karty. Dzięki temu pracownicy, którzy nie chcą spotkać na swojej drodze psa, nie mają ograniczonej swobody poruszania się.

Badania naukowe potwierdzają, że pies przychodzący z właścicielem do pracy, jeśli miejsce i środowisko pracy jest do tego odpowiednio przystosowane, nie tylko nie odczuwa z tego powodu zwiększonego stresu, ale  także dobrze wpływa na otoczenie. Obserwuje się wymierne korzyści dla zdrowia właściciela psa i jego współpracowników, co przekłada się na obniżenie ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia – mówi dr nauk weterynaryjnych Sybilla Berwid-Wójtowicz.

Oferowanie pracownikom możliwości przychodzenia do biura z psem to coraz popularniejszy trend, (praktykowany w Nestle Purina od kilkunastu lat) na razie głównie za granicą, ale mamy nadzieję, że firm przyjaznych posiadaczom zwierząt także nad Wisłą będzie coraz więcej.