Przysięga Hipokratesa, choć opracowana w starożytności, stanowi dziś podstawy etyki lekarskiej. Wielu lekarzy wychodzi jednak poza przyjęte ramy niesienia pomocy realizując działania społeczne. Przykładem są eksperci Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu z podwarszawskich Kajetan, których działalność znana jest daleko poza granicami Polski.
Jednym z kluczowych działań Instytutu są prowadzone od lat badania przesiewowe wśród dzieci niemal na wszystkich kontynentach. Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że Polscy lekarze uchronili przed kalectwem setki tysięcy młodych ludzi, dając im szanse na normalny rozwój i funkcjonowanie w społeczeństwie.
Ale działanie na taką skalę nie byłoby możliwe, gdyby nie telemedycyna. Zespół Instytutu, któremu przewodzi profesor Henryk Skarzyński, to pionierzy w dziedzinie nowoczesnych technologii. Już w roku 2000 prof. Skarżyński przeprowadził pierwsze telekonsultacje otolaryngologiczne, podczas których obraz badania ucha zarejestrowany wideo-otoskopem był przesyłany za pomocą internetu do analizy i konsultacji. W 2004 r. przeprowadzono pierwszą transmisję obrazu z mikroskopu operacyjnego do telefonu komórkowego.
Obecnie stworzona przez Instytut Ogólnopolska Sieć Teleaudiologii umożliwia pooperacyjną opiekę nad pacjentem bez potrzeby wizyt lekarskich, na odległość. Pozwala to zaoszczędzić czas i często wysokie koszty podróży, najczęściej małych pacjentów. Za ten pomysł oraz za całokształt pracy, Instytut został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami. We wrześniu tego roku Instytut otrzymał Złote Laury „Super Biznesu”, w kategorii „Nauka i biznes” za stworzenie unikalnej w skali świata placówki, w której działa interdyscyplinarny zespół lekarzy, inżynierów, fizyków. Sieć jest też regularnie nagradzana w międzynarodowych konkursach, przykładem jest złoty medal Grand Prix Galien, zdobyty w 2014 r.
Sieci Teleaudiologii umożliwiła też bezpośrednią współpracę i konsultacje specjalistów z całego kraju, co znacząco podniosło jakość usług medycznych w zakresie diagnozowania, leczenia i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy i równowagi. Dzięki pracom i aktywności Instytutu Polska wyrosła na światowa potęgę w dziedzinie badań oraz kompleksowych rozwiązań pozwalających na eliminowanie wad słuchu w młodym wieku. Rozwiązania zaproponowane przez Instytut zostały zaakceptowane przez Komisję Europejska i wprowadzone w życie na terenie całej UE. Swój sukces Instytut zawdzięcza pasji, z jaką lekarze, naukowcy i pracownicy podchodzą do swoich zadań.
Zespół pod kierownictwem prof. Skarżyńskiego udowadnia, że można w Polsce działać, osiągać sukcesy i stawać się przykładem dla całego medycznego świata.
– Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne w procesie komunikacji międzyludzkiej są słuch, mowa, wzrok. Niewykryte w odpowiednim czasie zaburzenia któregokolwiek z tych zmysłów, mogą zaburzać harmonijny rozwój dziecka, powodować izolację – mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu. – Dzięki różnorodnym testom przesiewowym, stosunkowo łatwo można wykryć dysfunkcje w tym zakresie.
Instytut to prestiżowa jednostka badawcza oraz szpital zapewniający kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania. Od początku lat 90. Instytut realizuje program przesiewowych badań słuchu u dzieci. Skalę zjawiska najlepiej oddają liczby. Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat wykonano ponad 430 tys. przesiewowych badań słuchu w ramach kilkudziesięciu programów i projektów zarówno samorządowych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Należy podkreślić, że badania są w dużej mierze finansowane ze środków własnych placówki.
Witold Kołodziej