Ekologiczne Boże Narodzenie

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia to czas intensywnych przygotowań. Warto pamiętać, że proste działania przedświąteczne mogą mieć wpływ na środowisko.

 

Zbliżający się okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen dobroci, rodzinnego ciepła, kiedy nie musimy załatwiać tysiąca spraw każdego dnia, lecz możemy spokojnie spędzić go w gronie najbliższych. – W okresie Świąt Bożego Narodzenia, warto mieć na uwadze eksploatowane przez nas na co dzień środowisko. Stosując proste rozwiązania możemy zaoszczędzić surowce, energię oraz ograniczyć ilość odpadów, które trafią na składowiska – mówi Aleksandra Surdykowska, Kierownik ds. Marketingu i PR w Stena Recycling.

Ekologiczne Święta Bożego Narodzenia_infoPrzygotowania do Świąt warto zacząć od zaplanowania zakupów dotyczących potraw, które pojawią się na stole, ponieważ jest to czas, w którym marnuje się dużo żywności. Pomocne może być przygotowanie listy produktów, tak aby uniknąć niepotrzebnych zakupów, podejmowanych pod wpływem chwili. Planując z kolei listę prezentów warto pamiętać, że niektóre z nich możemy wykonać samemu – wszystko zależy od naszej kreatywności!

– Duża część Polaków wysyła na Święta kartki z życzeniami. Aby zaoszczędzić papier można wykonać je własnoręcznie z surowców wtórnych, wysłać życzenia elektroniczne czy zadzwonić. Mając odrobinę chęci i dobry pomysł z niepotrzebnych już przedmiotów możemy przygotować oryginalne świąteczne i zarazem ekologiczne ozdoby. Obok nich na choince warto zawiesić łańcuch z lampkami typu LED, które pobierają mniej prądu. Pamiętajmy, by wyłączyć je gdy śpimy, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i bezpieczeństwa. Również stare słoiki mogą zostać udekorowane w stylowe pojemniki na świąteczne pierniki. Przygotowanie ich z dziećmi będzie doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu w zabawny sposób i uczenia przyjaznych środowisku postaw – opowiada Surdykowska.

Pakując i rozpakowując prezenty warto pamiętać, że świątecznych opakowań można użyć wielokrotnie,  np. ostrożnie rozpakowując prezenty tak, aby zachować ozdobne torby czy papier na przyszły rok. Wiele zabawek przeznaczonych dla dzieci wyczekujących św. Mikołaja wymaga baterii. Wybierając te do wielokrotnego ładowania ograniczamy liczbę odpadów niebezpiecznych dla środowiska.

Podczas świąt nie należy zapomnieć o podstawowych zasadach ekologii: segregacji odpadów, zgniataniu butelek i puszek czy oszczędzaniu wody i prądu. Niepotrzebne już elektrosprzęty, które zostały zastąpione nowymi produktami, powinny zostać oddane do przeznaczonych do tego celu punktów. Recykling jednego telefonu zaoszczędza energię potrzebną do oglądania telewizji przez ponad 7 dni na okrągło. – Jeśli chcemy żyć w przyjaznym nam otoczeniu, pamiętajmy o ekologicznych postawach i cieszmy się Świętami Bożego Narodzenia spędzonymi również w harmonii ze środowiskiem – mówi Surdykowska.