PKP CARGO mecenasem tradycji kolejowej w Polsce

Eksperci od CSR zawsze powtarzają, że społeczne zaangażowanie firm powinno być spójne z jej misją, strategią i działalnością. W polskim biznesie różnie to bywa, ale zdarzają się takie przykłady jak PKP CARGO. Spółka pamięta o kolejowych korzeniach, dlatego wspiera funkcjonowanie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Parowozownię Wolsztyn. To właśnie w tych miejscach raz w roku organizowane są kultowe już wydarzenia – Parowozjada i Parada Parowozów.

ParowozyTegoroczna Parada Parowozów standardowo odbyła się w maju, ale była szczególna. Spółka PKP CARGO rozpoczęła w tym roku „Lato z Parowozami”, które będzie trwało przez cały okres wakacyjny, a zakończy się w Chabówce – podczas „Parowozjady”.

To właśnie w wakacje, w należących do PKP CARGO obiektach: w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz w Parowozowni Wolsztyn, będzie można zapoznać się z niezwykle ciekawą historią kolejnictwa, wsiąść do parowozu, zwiedzić ścieżkę techniczną (zapoznać się z dawnymi technologiami pracy na kolei), porozmawiać z maszynistami i odbyć przejażdżkę pociągiem w stylu retro. Będą też organizowane specjalne gry i zabawy dla najmłodszych.

– Chcemy promować niezwykle ciekawą tradycję kolejnictwa, która ma w Polsce wielu miłośników. Dlatego przez cały okres wakacyjny w Chabówce oraz w Wolsztynie organizowane będą weekendy tematyczne z licznymi edukacyjnymi atrakcjami – mówi Mirosław Kuk, rzecznik PKP CARGO.

Parowozownia w Wolsztynie to jeden z nielicznych czynnych obiektów tego typu w Europie. Została zbudowana w 1907 roku, natomiast jej historia sięga jeszcze XIX wieku. Do dzisiaj to miejsce przyciąga fanów zabytkowej kolei nie tylko z polski, ale i zagranicy. To właśnie tam można obejrzeć warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów.

Na terenie Parowozowni Wolsztyn od 1993 roku, cyklicznie na przełomie kwietnia i maja odbywa się Parada Parowozów, zwana niegdyś „Parowozowym Show”. Głównym organizatorem wydarzenia od 2003 roku jest PKP CARGO. W Paradach Parowozów biorą udział parowozy nie tylko z Polski, ale również innych krajów europejskich. To świetnia okazja do wspólnej zabawy, ale i nauki o niezwykle ciekawej historii kolejnictwa. Finałowym wydarzeniem Parad Parowozów już od kilku edycji jest spektakl „Światło, Dźwięk i Para“.

PKP CARGO pełni funkcję mecenasa zabytków techniki kolejowej. Spółka opiekuje się ponad 100 parowozami oraz zabytkowym taborem i sprzętem kolejowym w Parowozowni w Wolsztynie oraz w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce.

Przyszłość parowozów

W zeszłym roku z inicjatywy PKP CARGO powstał pomysł na powołanie przez wielkopolskie samorządy i przewoźnika Instytucji Kultury. Po wielu miesiącach rozmów idea utworzenia Instytucji Kultury jest coraz bliższa realizacji. W perspektywie kilku miesięcy niezwykły obiekt w Wolsztynie zyska nowe ramy prawne i możliwości rozwoju z korzyścią dla lokalnych społeczności.

Bo dzięki idei utworzenia Instytucji Kultury, Parowozownia w Wolsztynie otrzymywałaby wsparcie ze strony nie tylko PKP CARGO i samorządów, ale także miałaby możliwość ubiegania się o dotacje i wsparcie ze strony sponsorów.

Powołanie Instytucji Kultury oznacza nie tylko Parowozownię i Paradę Parowozów, ale także powrót parowozów na regularne linie pasażerskie. Wolsztyn stałby się ponownie unikalnym miejscem w skali świata, gdzie regularny ruch pasażerski byłby obsługiwany przez trakcję parową.