Odpowiedzialność za pracowników i firmę

Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP CARGO, spółki wyróżnionej w konkursie Solidny Pracodawca Roku 2015

 miroslaw-kukCSR to nie szczytna idea, realizowana wyłącznie dla publicznego poklasku, tylko sposób na zarządzanie wartością firmy. Jako firma giełdowa doskonale wiemy, że inwestorzy i akcjonariusze zwracają uwagę na sposób działania spółek.

Siłą każdego przedsiębiorstwa są jego pracownicy. Jeśli są zadowoleni i motywowani – firma się rozwija. W PKP CARGO pracownicy korzystają z Paktu Gwarancji Pracowniczych (obowiązuje dla 95 proc załogi) a zdecydowana większość z nich jest współwłaścicielem naszej firmy. Posiadają akcje PKP CARGO, co powoduje, że korzystają z rozwoju firmy.

Ważnym punktem naszych działań jest nie tylko dbanie o obecnych pracowników, ale także szkolenie nowych. Niedawno uruchomiliśmy program rekrutacji maszynistów, który uzyskał patronat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Cała kolej w Polsce musi zmierzyć się z problemem luki pokoleniowej w zawodzie maszynisty – my to wyzwanie podjęliśmy i zachęcamy młodych ludzi do wzięcia udziału w programie szkoleniowym – w 2014 roku przyjęliśmy na szkolenia 500 maszynistów. W tym roku będziemy szkolić kolejne 500 osób.