Już w najbliższym czasie poznamy Kujawskich Zapylaczy, trzech śmiałków, którzy podejmą się ciężkiej pracy wykonywanej na co dzień przez pszczołowate – zapylania roślin. Celem tej nietypowej akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na niezastąpioną rolę pszczół w środowisku naturalnym oraz w życiu człowieka. Akcja jest częścią 5., jubileuszowej edycji „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”, której organizatorzy zapraszają 8 sierpnia na ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół do ogrodów botanicznych i parków narodowych w całej Polsce. Tam będzie można dowiedzieć się jak pomagać pszczołowatym.
Kujawscy Zapylacze to niecodzienny i nowatorski sposób skierowania uwagi społeczeństwa na masowe wymieranie pszczół. Już niedługo poznamy trzech bohaterów, którzy wejdą do świata pszczół, wcielając się w rolę pracowitych owadów. Zapylacze będą przybliżać znaczenie pszczołowatych dla środowiska i człowieka. Udowodnią jak trudną, mozolną i wymagającą pracę one wykonują. Obecnie niemal połowa z ok. 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Aby odbudować ich populację, potrzeba około 10 lat globalnych działań. Zapylaczy poznawać będziemy w publikowanych na profilu Facebook Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom (Facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom) filmikach.
– Akcją z Zapylaczami chcemy działać głównie na ludzką wyobraźnię. Uświadamiać społeczeństwu ogromną rolę pszczół w całym ekosystemie. Od owadów zapylających zależy co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy. 90% owoców, 4000 odmian warzyw, orzechy, zioła i bawełna używana do wytwarzania miękkiej tkaniny to tylko niektóre z efektów ich pracy. Mamy nadzieję, że dzięki Kujawskim Zapylaczom staniemy się przyjaciółmi pszczół na 5! – mówi Małgorzata Strzelec z firmy ZT „Kruszwica” S.A., organizatora programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
To już kolejna nietypowa akcja ZT „Kruszwica” S.A., organizatora programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W ramach poprzednich edycji były to – wideo relacja nadawana prosto z ula oraz taniec życia – muzyka i choreografia inspirowana ruchami pszczołowatych. Teledysk i filmy z nauką kroków obejrzało ponad 1 000 000 osób, a w zajęciach i maratonach Zumby z nauką Tańca Życia udział wzięło ponad 300 000 osób.
Kujawskich Zapylaczy będzie można spotkać 8 sierpnia, podczas obchodów 3 edycji Wielkiego Dnia Pszczół. Tego dnia w ogrodach botanicznych, parkach narodowych oraz krajobrazowych w całej Polsce będzie można poznać kulisy świata pszczół, dowiedzieć się więcej o ich pracy, produktach, które im zawdzięczamy oraz dowiedzieć, co na co dzień możemy robić, aby je chronić. Wszystko to podczas szeregu atrakcji – gier, zabaw czy warsztatów.