Microsoft w Polsce – blisko pół miliarda złotych inwestycji w 2014 roku

Nowe miejsca pracy, pewne zatrudnienie dla młodych, tysiące przeszkolonych nauczycieli – to tylko niektóre z rezultatów zaangażowania Microsoft w rozwój polskiego społeczeństwa i gospodarki. W 2014 roku, poprzez liczne programy wsparcia, firma zainwestowała w Polsce równowartość 478 milionów złotych.

 

Zaangażowanie firmy Microsoft w zwiększanie szans rozwojowych Polaków odbywa się na wielu szczeblach, począwszy od wczesnej edukacji, poprzez wsparcie studentów oraz początkujących firm, na organizacjach trzeciego sektora kończąc. „Dla Microsoft inwestycje w polską edukację i przedsiębiorczość to realny wpływ na innowacyjność i konkurencyjność każdego beneficjenta, jak i całego kraju. Przekazujemy bezpłatnie granty technologiczne, oprogramowanie oraz usługi, organizujemy warsztaty, seminaria i inne formy dzielenia się wiedzą po to, aby każdy, kto z nich skorzysta, mógł osiągnąć realne korzyści w dalszym rozwoju osobistym i biznesowym” – powiedział Ronald Binkofski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Niezbędne kompetencje dla uczniów i nauczycieli

Inwestycje Microsoft w Polsce w 2014_infografikaNajwiększym beneficjentem wsparcia Microsoft w 2014 r. jest edukacja – na rzecz jej unowocześnienia i wdrożenia rozwiązań chmurowych firma przekazała oprogramowanie i usługi warte na rynku komercyjnym 297 milionów złotych. Formy stymulacji polskiej edukacji są jednak znacznie szersze. Microsoft przeszkolił 2000 nauczycieli z zastosowania technologii w nauczaniu, a 38 000 uczniów skorzystało z materiałów edukacyjnych udostępnionych przez firmę. Microsoft tworzy w Polsce modelowe Szkoły w Chmurze, które korzystają z najbardziej zaawansowanych rozwiązań nauczania i stanowią centrum kompetencyjne dla innych szkół z danego regionu Polski. Bliska współpraca z lokalnymi władzami przy tym projekcie ma służyć stworzeniu jednolitego systemu zarządzania edukacją w Polsce. Jako pierwsza w kraju tytuł Szkoły w Chmurze uzyskała Szkoła Podstawowa nr 3 w podwarszawskich Ząbkach. Wysiłek włożony w rozwój tej szkoły i szkolenia kadry nauczycieli został szybko zauważony – placówka trafiła do grona 150 najbardziej innowacyjnych szkół z całego świata, uzyskując miano Szkoły Mentorskiej w ramach globalnego programu Microsoft in Education.

„Technologia pomaga nam zarządzać placówką, planować jej pracę oraz budżet, zarządzać ryzykiem oraz szybko reagować na wiele problemów. Ogromny postęp osiągnęliśmy w dziedzinie technologii informatycznej stosowanej w nauczaniu. Technologia zmieniła nasze podejście do nauczania na sposób bardziej przyjazny i bliższy uczniowi” – podkreślił Tomasz Łukawski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach.

Promowanie innowacyjnego nauczania odbywa się również poprzez nagradzanie szkół, które wykorzystują nowe technologie w przekazywaniu wiedzy (Microsoft Showcase Schools) oraz nauczycieli, otwierających młodzież na innowacje (Microsoft Innovative Educator Expert). Co równie ważne, firma inicjuje globalne akcje zachęcające do programowania (m.in. Hour of Code) oraz udostępnia platformę Microsoft Virtual Academy z bezpłatnymi kursami online.

Stopa bezrobocia wśród studentów korzystających ze wsparcia Microsoft bliska 0%

Wsparcie dla studentów realizowane jest dzięki inicjatywie DreamSpark, w ramach której studenci mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do najnowszych technologii Microsoft. Tylko w ciągu 2014 r. pobrali oni licencje o łącznej wartości 61 milionów złotych. Wsparcie Microsoft dla srodowisk akademickich jest dużo szersze niż jedynie udostępnianie darmowego oprogramowania. Firma ściśle współpracuje z 47 największymi technicznymi uczelniami wyższymi w Polsce i organizuje bezpłatne kursy prowadzone przez swoich ekspertów. Ponad 400 000 złotych wydano m.in. na wsparcie kół naukowych, praktyki i staże dla studentów, a także szkolenia i konferencje, których w zeszłym roku wzięło udział 79 000 osób.

„Coraz więcej młodych osób zaczyna interesować się programowaniem. Mowa tu nie tylko o studentach, ale także uczniach gimnazjów czy liceów. To jest potencjał, który warto rozwijać. Pamiętajmy, że dzisiaj zawód programisty może wybrać każdy, nie trzeba mieszkać w dużym mieście, nie trzeba pracować w dużej korporacji. Wystarczy chęć zdobywania wiedzy. Dlatego program DreamSpark otworzył się na młodsze osoby i oprócz profesjonalnych narzędzi oferuje im również lekcje online” – powiedział Rafał Albin, szef Działu Nowych Technologii z polskiego oddziału firmy Microsoft.

O skuteczności podejmowanych działań dobitnie świadczy rozwój ścieżek zawodowych studentów, którzy skorzystali z programów Microsoft – wskaźnik bezrobocia wśród tej grupy jest bliski zeru.

4000 miejsc pracy dzięki wsparciu polskich start-upów

W rozwój polskiej branży IT i polskich start-upów Microsoft zainwestował w minionym roku kalendarzowym 105 milionów zł poprzez program BizSpark. Tylko w 2014 roku wsparcie otrzymało 1925 projektów, a na przestrzeni ostatnich 5 lat łączna kwota zaangażowania finansowanego przekroczyła 396 milionów złotych.

„Dostęp do wiedzy, narzędzi i technologii – każdy start-up tego potrzebuje. BizSpark pomógł nam wystartować i złapać wiatr w żagle. Poznaliśmy świetnych ludzi, z którymi współpracujemy do dziś i przekonaliśmy się, że Microsoft autentycznie pomaga i wspiera młodych przedsiębiorców” – powiedział Jakub Jeziorny, CMO w firmie Whalla Labs, specjalizującej się w budowaniu aplikacji mobilnych, w szczególności na systemy Windows 8 i Windows Phone.

Poza dostarczaniem wsparcia technologicznego Microsoft zapewnia początkującym firmom mentoring biznesowy oraz pomoc w zdobyciu finansowania projektów. W ostatnim półroczu firma pomogła w zdobyciu oferty na ponad milion złotych na finansowanie projektów najbardziej obiecujących firm. W 2014 roku poprzez wsparcie technologiczne 2000 startapów Microsoft w bezpośredni sposób przyczynił się do powstania 4000 miejsc pracy w tym sektorze.

Organizacje pozarządowe powiększają zasięg swojej pomocy

W ciągu ostatniego roku Microsoft przekazał polskim organizacjom pożytku publicznego granty i oprogramowanie o wartości ponad 15 milionów złotych, zaś od 2001 r. ze wsparcia o łącznej wartości 152,9 mln złotych skorzystało 6 tysięcy polskich organizacji. Microsoft zapewnia swoim partnerom również pomoc specjalistów we wdrożeniach oraz liczne szkolenia, dzięki czemu instytucje te mogą skuteczniej działać na rzecz aktywizacji polskiego społeczeństwa.

Rok 2014 był szczególny, ponieważ w Stowarzyszeniu WIOSNA (organizator m.in. projektu Szlachetna Paczka) przeprowadzono największe dotychczas tego typu wdrożenie Office 365, obejmujące 9000 kont oraz jednorazowy grant w formie oprogramowania o wartości ponad 1 miliona dolarów.

„Skala przedsięwzięć realizowanych przez nasze Stowarzyszenie wymaga kompleksowego podejścia do kwestii zarządzania. Sprawne, a przede wszystkim efektywne działanie nie byłoby możliwe bez zaawansowanych systemów IT. Bardzo szybko zauważyliśmy zwiększenie produktywności organizacji dzięki wdrożeniu rozwiązania Office 365, jednak przyznany właśnie grant Microsoft to dla WIOSNY początek nowego, ważnego rozdziału w jej działalności” – podkreślił Wojciech Kmiecik, dyrektor generalny Stowarzyszenia WIOSNA.

Microsoft globalnie angażuje się w działania społeczne, czego dowodzi znalezienie się po raz piąty z rzędu na liście „Najbardziej etycznych firm świata”. W tym roku polski oddział znalazł się także na pierwszym miejscu plebiscytu „Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2015” w kategorii pracodawców zatrudniających powyżej 500 osób. Polsce firma towarzyszy niemal od początku transformacji gospodarczej, realizując inwestycje, które nie tylko przyczyniają się do wzrostu poziomu innowacji, ale także rozwoju polskiego kapitału ludzkiego.