Toruń, czyli początek konferencyjnego roku

Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

Rok ważnych imprez gospodarczych zaczyna się już w marcu – tradycyjnie od Forum Gospodarczego w Toruniu. 2 i 3 marca odbędzie się XXII edycja tego wydarzenia, będącego jednym z najstarszych organizowanych w Polsce wydarzeń o tym charakterze. Siłą rzeczy w tym roku nie da się uciec od rozmowy o gospodarce w kontekście politycznym, i to zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Nie znaczy to jednak, że rozmów na ten temat nie można prowadzić merytorycznie i spokojnie, znajdując jak najwięcej elementów, które łączą środowiska. W Toruniu nie zabraknie również przedstawicieli Fundacji „Teraz Polska” – informuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Ja i moi współpracownicy będziemy mieli przyjemność aktywnie uczestniczyć w dwóch panelach. Tematyka każdego z nich w pewien sposób zahacza o kwestię polskich marek i tej najważniejszej – Marki Polska.

Zostałem zaproszony do panelu „Embargo – skutki gospodarcze a efektywność polityczna”. Te następstwa w pewien sposób widać choćby w postaci rolniczych protestów na ulicach Warszawy. Należy niewątpliwie rozmawiać o tym, jak pomagać w rozwiązywaniu problemów rolników, ale obecna, trudna dla tego sektora sytuacja powinna być także impulsem do innych przemyśleń. Warto wspólnie zastanowić się, jak szerzej uchylać drzwi polskim producentom z branży rolno-spożywczej na inne rynki, skoro kierunek wschodni staje się coraz trudniejszy. Nie zapominajmy bowiem, że utrudnienia dla naszych eksporterów wprowadziła nie tylko Rosja. Zakazy obowiązują również na Białorusi i Ukrainie. Nawet najlepszy rząd nie jest w stanie przewidzieć, jakie ograniczenia spadną na polskich rolników i przedsiębiorców – ale może im pomóc w umocnieniu się na rynkach innych krajów. Polska żywność ma dobrą opinię i trzeba to mądrze wykorzystywać.

Toruńską tradycją od kilku lat są panele poświęcone społecznej odpowiedzialności biznesu. W tym roku dyskusja ma skupić się wokół pytania, czy CSR to tylko modne hasło, czy też wymierna korzyść dla firmy. W mojej opinii owo „czy” lepiej i logiczniej zastąpić spójnikiem – to moda, jak najbardziej pozytywna, ale również korzyść. Nie wszystko, co staje się trendy, jest mało pożyteczne. Należy robić wszystko, by ci, którzy wiedzą, że do dobrego tonu należy wspierać ważne społecznie projekty poznali wielostronne korzyści, płynące z takiego zaangażowania. Mam bowiem nieodparte wrażenie, że podejście do CSR w Polsce wciąż jest ograniczone różnymi stereotypami. Czas to przełamać!

Tych, którzy wybierają się do Torunia, zachęcam do aktywnego udziału w panelach i w dyskusji!

Źródło: http://krzysztofprzybyl.natemat.pl/135117,torun-czyli-poczatek-konferencyjnego-roku