Grupa VELUX już od blisko 75 lat pracuje nad poprawą warunków życia ludzi na całym świecie poprzez dostarczanie światła słonecznego do domów, dzięki produkcji szerokiej gamy okien dachowych i świetlików. Z okazji tej ważnej rocznicy swojej działalności nawiązała współpracę z globalną, społeczną organizacją Little Sun, której inicjatorami są duńsko-islandzki artysta Olafur Eliasson oraz duński inżynier Frederik Ottesen. Organizacja Little Sun jest doświadczonym dostawcą zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie oświetlenia dla niezelektryfikowanych obszarów Afryki. Opracowała już lampę zasilaną energią słoneczną, która zapewnia oświetlenie potrzebującym mieszkańcom tego regionu świata.
Grupa VELUX i Little Sun – zapraszają studentów designu i wzornictwaz całego świata do stworzenia specjalnej edycji lampy solarnej. Zwycięski projekt zostanie wyprodukowany w liczbie 29 tysięcy sztuk. Połowa będzie sprzedawana w odciętych od prądu regionach Afryki po przystępnej i dopasowanej do lokalnych warunków cenie, na tych samych zasadach, jak oryginalne lampy Little Sun. Zgodnie z założeniami projektu sposób dystrybucji niesie ze sobą dodatkowe korzyści – aktywizację lokalnej przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy.
Poprzez konkurs Natural Light, dajemy studentom wzornictwa wyjątkową możliwość urzeczywistnienia swoich wizji i wprowadzenia ich na globalny rynek. To doskonała promocja dla zwycięzcy. Co jest jednak najważniejsze – projektant przyczyni się do dostarczenia zrównoważonego światła do tych domów, które oświetlano wcześniej za pomocą lamp naftowych, o ile w ogóle miały one jakieś źródło światła – mówi Michael K. Rasmussen, dyrektor ds. marketingu w Grupie VELUX.
Promocja energii słonecznej oznacza inwestowanie w radykalne zmiany warunków życia wielu ludzi, przy jednoczesnej trosce o naszą planetę. Jesteśmy podekscytowani mogąc pracować z Grupą VELUX przy tym projekcie i inspirować młodych projektantów do zrobienia czegoś wartościowego poprzez swoją kreatywność. Nasze działania mają znaczenie dla całego świata – mówi Olafur Eliason, współzałożyciel Little Sun.
Nadesłane projekty będą oceniane przez międzynarodowe jury, w którego skład wejdą renomowani projektanci, artyści i inne znane osobistości międzynarodowej sceny designu.
Jak przystąpić do konkursu?
Zainteresowani studenci powinni się zarejestrować na stronie konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 marca, a zwycięski projekt zostanie ogłoszony w maju 2015 roku.
Jury oceniać będzie projekt pod względem sześciu kryteriów, takich jak: globalna uniwersalność, funkcjonalność, ekologia w procesie projektowania, produkcji i użytkowania, potencjał rynkowy, ale również cena i waga.
Ze względu na przeznaczenie docelowe lampy, uwzględnienie jej rozmiarów i kosztów wykonania jest bardzo istotne. Lampa powinna być przystępna cenowo, jej całkowity koszt produkcji nie może przekraczać 4 euro, zaś jej waga nie może też być większa niż 300 gramów.
W konkursie mogą uczestniczyć studenci z uczelni wyższych, które oferują minimum wykształcenie licencjackie. Zainteresowani mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub
zespołowo.
Wszystkie projekty muszą być przesłane w postaci obrazów JPEG lub bitmap w jakości pozwalającej przeglądać je na monitorze 12,5” o rozdzielczości 1366×768 dpi. Do obrazów musi być dołączony opis projektu w języku angielskim, którego objętość nie może przekraczać 500 słów. Ponadto, obowiązkiem jest załączenie 30-sekundowego filmu przedstawiającego projekt.
Więcej: www.naturallight.org