87 proc. Polaków znających inwestycję terminal LNG w Świnoujściu w pełni ją akceptuje – wynika z badania TNS Polska. Nie stało by się tak, gdyby nie działania edukacyjne inwestora terminalu, spółki Polskie LNG. Budowa rynku skroplonego gazu ziemnego w Polsce i pozyskiwanie akceptacji społecznej dla tego surowca to proces zakrojony na szeroką skalę.
W Świnoujściu powstaje jedna z najważniejszych inwestycji w Polsce – terminal do odbioru skroplonego LNG (ang. Liquefied Natural Gas). Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego w Polsce oraz w naszym regionie Europy, który zaopatrywany jest w surowiec pochodzący głównie z jednego kierunku. Terminal w Świnoujściu będzie mógł odebrać ilość gazu równą jednej trzeciej krajowego zużycia, a gdy jego możliwości zwiększą się z 5 do 7,5 mld m sześciennych rocznie – prawie połowę. I to z dowolnego kierunku na świecie. Polska zdecydowała się na budowę terminalu LNG w Świnoujściu głównie ze względów strategicznych – dzięki tej inwestycji zostaną zdywersyfikowane dostawy gazu dla gospodarki narodowej. Polska będzie mogła rozwijać na wielką skalę energetykę opartą na gazie, modernizować przemysł chemiczny i nawozowy, rozbudowywać transport wykorzystujący paliwowe atuty LNG. Łatwiejsze i bezpieczniejsze będzie również planowanie ambitnych przedsięwzięć gospodarczych.
Wydawać by się mogło, że tak duża inwestycja broni się sama. Tymczasem wiedza o terminalu była z początku niewystarczająca – głównie z tego powodu, że ta technologia w Polsce praktycznie nie występowała. Znaliśmy LPG, CNG, ale LNG… A LNG to nic innego jak gaz ziemny, który pod wpływem ujemnych temperatur (-162 st. C) zostaje skroplony, dzięki czemu staje się ekonomiczny w transporcie. W terminalu LNG jest regazyfikowany i przybierając znów postać lotną, gaz wtłaczany jest do sieci. Rurociągami trafia do naszych kuchenek lub zakładów przemysłowych.
Obecnie wiedza Polaków na temat terminalu LNG i technologii skroplonego gazu ziemnego stale rośnie. 90 proc. badanych przez TNS Polska uważa, że bezpieczeństwo energetyczne w zakresie dostaw gazu ziemnego do Polski jest niezwykle istotne dla gospodarki i funkcjonowania kraju. Co trzeci z nas uznaje inwestycje energetyczne za kluczowe dla rozwoju Polski. A skroplony gaz ziemny, zaraz po energii wiatrowej, wymieniany jest jako najbardziej ekologiczne źródło energii. Wskaźniki wiedzy rosną m.in. dzięki działaniom podejmowanym w tym zakresie przez inwestora terminalu. Spółka Polskie LNG, równolegle z prowadzonym w Świnoujściu dialogiem społecznym budującym akceptację lokalnej społeczności dla inwestycji, rozpoczęło realizację podstawowych aktywności, które mają na celu uzyskanie lepszego zrozumienia samej inwestycji wśród Polaków.
W ramach podjętych działań jest m.in. unikalny portal edukacyjny www.lng.edu.pl zawierający kluczowe treści związane z budową terminalu – jego wpływem na bezpieczeństwo energetyczne kraju, zastosowanymi technologiami, bezpieczeństwem inwestycji oraz jej oddziaływaniem na otoczenie społeczne i środowisko. Portal wystartował w marcu 2014 roku i uzyskał patronat Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Akademii Morskiej w Szczecinie, a także Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Gospodarki. Zdobył rzeszę oddanych użytkowników.
Część działań edukacyjnych prowadzonych przez Polskie LNG wykracza daleko poza obszar województwa zachodniopomorskiego. Przykładem może być współpraca z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, która wpisuje się w strategię Spółki w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu oraz wspierania inicjatyw edukacyjnych i naukowych. Spółka otrzyma tytuł wyłącznego Partnera Laboratorium Fizyki, w którym zwiedzający mogą pod opieką specjalistów wykonywać ciekawe doświadczenia fizyczne i poznawać arkana tej dziedziny nauki, również dotyczące właściwości LNG. To dotarcie do milionów amatorów i adeptów nauki. Polskie LNG jest także opiekunem eksponatu naukowego mieszczącego się na jednej z wystaw stałych CNK.
Niezwykle istotnym elementem edukacyjnym jest także Europejskie Centrum Szkolenia LNG powołane przez Polskie LNG oraz Akademię Morską w Szczecinie. Jest to drugie tego typu miejsce w Europie, jednak jako pierwsze posiada profesjonalne symulatory szkoleniowe, m.in. symulator mostków nawigacyjnych umożliwiający manewrowanie gazowcami oraz cumowanie statków do nabrzeża terminalu LNG, a także symulator procesów technologicznych na terminalu, który pozwala na wykonanie standardowych operacji oraz trening sytuacji awaryjnych. Do projektu dołączyła również Akademia Górniczo-Hutniczo w Krakowie, która wspólnie z AM uruchomiła studia podyplomowe z zakresu transportu skroplonego gazu oraz obsługi terminalu.
Spółka podejmuje także działania edukacyjne w mediach – głównie poprzez publikacje eksperckie skierowane do różnych grup docelowych. Na początku roku Polskie LNG wraz z Grupą Radiową Audytorium 17 przeprowadziło m.in. projekt „O gazie na chłodno”. W każdej z 6. audycji emitowanych na antenie 17 rozgłośni lokalnych w Polsce, przedstawiano informacje o technologii LNG oraz terminalu w Świnoujściu.
Według szacunków władz Świnoujścia, rocznie kurort odwiedza ponad 2,5 miliona turystów. Znaczną część z nich przyciągają wyjątkowe wydarzenia kulturalne organizowane w mieście. Spółka wykorzystuje te wydarzenia, by dotrzeć z edukacyjnym przekazem do turystów i mieszkańców. Dzieje się tak m.in. w ramach festiwalu „FAMA”. Jest to największe interdyscyplinarne wydarzenie młodej sztuki i kultury na zachodnim wybrzeżu. Jego celem jest prezentacja najzdolniejszych twórców młodego pokolenia i tworzenie platformy dla corocznego szkolenia i konfrontacji. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. Weekend na Warszawie, podczas którego prezentowane były informacje na temat terminalu LNG w formie animowanych filmów edukacyjnych oraz zorganizowano spektakularne pokazy chemiczne Małego Inżyniera. Specjalnie przygotowane 30-minutowe pokazy chemiczne prowadzone przez doświadczonych eksperymentatorów wykorzystano również jako element edukacyjny podczas czterech turniejów piłki nożnej Polskie LNG CUP 2014. Dodatkowo, z inicjatywy PLNG, w sześciu miastach województwa zachodniopomorskiego został przeprowadzony cykl warsztatów na temat technologii gazu ziemnego, skierowany do najmłodszych mieszkańców. Informacje dot. działalności Polskiego LNG, w tym inwestycji LNG, przekazano również uczestnikom projektu „Bezpieczne miasto”, którego celem było przeszkolenie uczniów, nauczycieli i pracowników placówek oświatowych, a także pielęgniarek medycznych, ratowników medycznych, strażaków z zakresu udzielania pierwszej pomocy: podstawowej (moduły „Bezpieczna szkoła”) oraz zaawansowanej (moduły „Kompetentne służby). PLNG wspiera także konkursy organizowane w Świnoujściu, takie jak: I rejonowy konkurs ekologiczny „Zielone Światło dla Nowoczesnych Technologii”, konkursy matematyczne i ortograficzne w szkołach na terenie Świnoujścia.