Ponad tysiąc zwiedzających podziwiało takie eksponaty jak Talerz Chladniego i kościofon, które prezentowane były na stoisku Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, podczas 18. Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia.
Organizatorzy zapewnili ponadto wiele innych atrakcji. Zainteresowani medycyną mogli przeprowadzić bezkrwawy zabieg chirurgiczny na symulatorze i poznać tajniki eksperymentalnej techniki chirurgicznej wykorzystującej druk 3D. Na stoisku Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu duzi i mali odkrywcy mogli przekonać się, jak niesłyszalny dla ucha dźwięk można usłyszeć dzięki przewodnictwu kostnemu. Do kościofonu, tak bowiem nazywał się eksponat pozwalający słuchać dźwięki przez kości, ustawiały się kolejki uczestników pikniku.
Nasi goście byli też zaskoczeni, jak piękne obrazy może – za pomocą piasku i zmiany częstotliwości – „namalować dźwięk”. Swoje artystyczne możliwości mogli sprawdzić przy tzw. talerzu Chladniego. Dzieci i dorosłych, którzy gromadzili się wokół ustawionego na stoisku wielkiego modelu ucha, specjaliści z Instytutu uczyli, jak dbać o higienę uszu, ostrzegali przed szkodliwością hałasu i skutkami nieleczonych infekcji dróg oddechowych. Pogadanki te cieszyły się ogromną popularnością, a najmłodsi często nie mogli uwierzyć, że strzemiączko to najmniejsza kość w ciele człowieka. Piknik Naukowy to największe w Europie plenerowe wydarzenie upowszechniające naukę.
Od 18 lat instytuty naukowe, wyższe uczelnie, koła studenckie i instytucje kultury prezentują przy tej okazji najnowsze badania, dzielą się wiedzą z uczestnikami wydarzenia. Tematem przewodnim 18. Pikniku Naukowego był czas.