Mowa nienawiści – gdzie ma swój początek i z czego wynika? W kogo uderza i dlaczego? Co można robić, by skutecznie stopować hejt? Już za parę dni 200 młodych osób z całej Polski spotka się na kilkudniowym Kongresie Strefa Inter@kcji w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, aby wspólnie z ekspertami i doświadczonymi aktywistami poszukać odpowiedzi na te pytania.
Kongres Strefa Inter@kcji jest inicjatywą stworzoną przez Fundację Humanity in Action Polska oraz Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis” w Koalicji „Bez nienawiści” w ramach Kampanii Rady Europy. Będzie to spotkanie ponad 200 młodych osób z całej Polski, gotowych do działania na rzecz praw człowieka i wolności od nienawiści w Internecie. Przez trzy dni w Warszawie młodzi ludzie będą uczestniczyli w wykładach, panelach dyskusyjnych i warsztatach prowadzonych przez polskich naukowców i działaczy społecznych. Strefa Inter@kcji rozpocznie się w piątek (07.11.2014) wykładem inauguracyjnym prof. dr hab. Ewy Łętowskiej, b. Rzecznik Praw Obywatelskich i potrwa do niedzieli (09.11.2014). Całe wydarzenie będzie miało miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Celem Kongresu jest pogłębienie wiedzy na temat mowy nienawiści oraz uwrażliwienie młodych ludzi na wynikające z tego zjawiska negatywne konsekwencje. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach, które m.in. zapoznają ich z problemami: mniejszości etnicznych i seksualnych, kobiet oraz osób wierzących w Polsce. Ponadto organizatorzy stawiają sobie za zadanie przekazanie wiedzy niezbędnej do rozpoznawania języka nienawiści (szczególnie w Internecie) i reagowania na łamanie praw człowieka. Uczestnicy zapoznają się z kreatywnymi sposobami na przeciwdziałanie dyskryminacji m.in. poprzez edukację oraz media oraz sztukę. Poszukiwanie twórczych odpowiedzi na wyzwania mowy nienawiści jest również realizowane za pomocą konkursów. Fundacja Humanity in Action Polska organizuje konkurs na wizualne odpowiedzi na hejt pt. „Obraz i słowo kontra hejt”, zaś Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis” organizuje konkurs dla szkół „Akcja bez nienawiści” zachęcający do zaplanowania i przeprowadzenia zajęć z młodzieżą, które mają uświadamiać, zmieniać postawy i mobilizować do wspólnego działania w celu przestrzegania praw człowieka w Internecie i poza nim.
Dlaczego mowa nienawiści jest poważnym wyzwaniem w demokratycznej Polsce? W świetle wyników badań przedstawionych w raporcie „Mowa nienawiści. Raport z badań sondażowych”, przeprowadzonych przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z CBOS na zlecenie Fundacji im. Stefana Batorego ‘zaskakująco wielu Polaków akceptuje używanie mowy nienawiści – szczególnie wobec Żydów, Romów, muzułmanów i osób nieheteroseksualnych – i nie widzi w niej nic obraźliwego’.
Kongres Strefa Inter@kcji jest organizowany pod honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
Więcej: www.strefainterakcji.pl