Kolejny rok ze Strefą Rodzica

Lublin, Białystok, Łódź, Katowice i Poznań – pięć miast i pięć szpitali, w których powstały pierwsze w Polsce miejsca przyjazne rodzicom i opiekunom hospitalizowanych dzieci. Strefy rodzica – w kilka miesięcy po otwarciu zaczynają nabierać niepowtarzalnego charakteru, integrują i inspirują do pomocy innych.
Strefa_rodzica_LOGOOgólnopolski program społeczny Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom realizowany przez firmę Budimex, polega na tworzeniu na oddziałach dziecięcych polskich szpitali specjalnych stref przyjaznych rodzicom małych pacjentów. W ramach programu adaptuje się istniejące w poszczególnych placówkach pomieszczenia lub przestrzenie. W każdym przypadku brane są pod uwagę indywidualne potrzeby oraz warunki lokalowe szpitali. Daje to możliwość szybkiego rozpoczęcia i zakończenia prac oraz elastyczne dopasowanie projektu do istniejącej sytuacji.
Strefa ma choć trochę pomóc w oderwaniu się od szpitalnej rzeczywistości – można tu odpocząć, przygotować posiłek lub po prostu pobyć ze swoim chorym dzieckiem. W wymiarze edukacyjnym, akcja promuje uczestnictwo rodziców w procesie hospitalizacji, co – jak potwierdzają badania – realnie wpływa na szybkość powrotu dziecka do zdrowia.

Program realizowany jest od listopada 2012 roku. W tym czasie udało się zrealizować już V edycji w pięciu różnych regionach Polski. Pierwsza Strefa Rodzica powstała w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. prof. Antoniego Gębali, na Oddziale Chirurgii i Traumatologii w Lublinie. Kolejne na terenie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku, w łódzkim Centrum Zdrowia Matki Polki oraz w Katowicach w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Dwa tygodnie temu – 29 kwietnia uruchomiono V Strefę Rodzica w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu.

Strefa inspiruje! Każdy ze szpitali znalazł swój pomysł na pomnożenie pozytywnej energii, którą wniosła Strefa Rodzica. W łódzkim Centrum Zdrowia Matki Polki Strefa pełni dodatkowo rolę miejsca spotkań z wolontariuszami, którzy przychodzą regularnie zajmować się dziećmi przebywającymi na oddziale. Zaglądający tutaj czasem studenci Łódzkiej ASP postanowili zrobić coś od siebie i odświeżyli część szpitalnego korytarza. Zrobiliście dla nas bardzo dużo i wydać było, że zrobiliście to z sercem – docenia inicjatywę Budimeksu Kierownik Kliniki dr hab. n.med. prof. nadzw. CZMP Elżbieta Czkwianianc.

W Białymstoku strefa aż kipi od działań – Aktorzy Teatru Lalek grają tu specjalne przedstawienia dla najmłodszych pacjentów. Nauczyciele i opiekunowie z przedszkoli samorządowych przeprowadzili dodatkową zbiórkę zabawek w swoich placówkach. Prezentujemy Strefę jako przykład godny naśladowania zarówno naszym gościom – profesorom innych szpitali – jak i uczestnikom staży specjalizacyjnych. Nie mam wątpliwości – nasza Strefa jest najładniejsza – pointuje wypowiedź prof. dr hab. med. Maciej Kaczmarski – Kierownik Kliniki.

W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie ogromną funkcjonalność Strefy doceniają zarówno rodzice jak i personel szpitala: Dla nas ogromne znaczenie miało poprawienie rodzicom warunków sanitarnych – a konkretnie rozbudowanie łazienki i prysznica. Czasem opiekunowie zostają ze swoimi dziećmi cały tydzień. Wtedy największe znaczenie mają podstawowe potrzeby. Możliwość codziennego odświeżenia się rano po ciężkiej nocy – daje rodzicom energię, której sami potrzebują, ale którą muszą też przekazać swoim chorym dzieciom – relacjonuje Pielęgniarka Oddziałowa mgr Małgorzata Pachuta.

Komfortowe warunki jakie daje rodzicom Strefa, pomagają zmniejszyć napięcia i stres, które pojawiają się w takich trudnych i nagłych sytuacjach. Obecności Rodziców w tych szpitalach nikt już nie kwestionuje. Nasz oddział czynny jest właściwie 24 godziny. Sami nalegamy, by szczególnie w przypadku ciężkich schorzeń – rodzice byli w zasięgu dziecka non-stop – podkreśla Urszula Chrzanowska – Pielęgniarka Oddziałowa Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Horyzont wyznaczają światowe standardy Miejsca takie jak Strefa Rodzica, w USA oraz krajach Europy Zachodniej są już standardem. W nowych projektach szpitali ujmuje się je już na etapie przygotowania planów budowy. Zarządy starszych szpitali europejskich do zaprojektowania tego typu przestrzeni zatrudniają z kolei architektów muzealnych, którzy – podobnie jak w przypadku Strefy Rodzica – starają się wpisać swój projekt w zastaną przestrzeń. Wśród najciekawszych światowych inspiracji prym wiodą Amerykanie. Wymienić można tutaj: Riley Hospital w Indianapolis, Nationwide Children’s Hospital w Kolumbii, czy Levine Children’s Hospital w Północnej Karolinie – gdzie rodzice poza częścią kuchenną i łazienką do dyspozycji mają nawet niewielką bibliotekę oraz stanowiska komputerowe do pracy.

Finansowanie takich projektów możliwe jest przede wszystkim dzięki prywatnym darczyńcom, przemyślanym inwestycjom finansowym poszczególnych szpitali oraz dotacjom rządowym. Nie wiąże się to w żaden sposób z podniesieniem kosztów opieki dla pacjentów. Takie inwestycje zwracają się jednak podwójnie. Jak potwierdzają badania dzieci leczone w obecności rodziców zdrowieją szybciej – skrócenie ich czas pobytu w szpitalu, przekłada się na zmniejszenie kosztów hospitalizacji.

Pionierski program społeczny realizowany przez Budimex nie zwalnia tempa. Polska mapa szpitali ze Strefą Rodzica rozwija się błyskawicznie. Już niebawem rozpoczyna się VI Edycja programu w Gdańsku. Zgodnie z planem do końca roku Strefy Rodzica powstaną również w Szczecinie i Krakowie. Program w całości jest finansowany przez Budimex.

Więcej: www.strefarodzica.budimex.pl