Energa rozszerza współpracę z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego w ramach programu Kierunek Bałtyk. Partnerstwo dotyczące ochrony ekosystemu Morza Bałtyckiego obejmie nowe działania edukacyjne, w tym warsztaty dostępne dla dzieci i młodzieży z problemami słuchowymi. Kontynuowane będą również wydarzenia plenerowe, zajęcia terenowe i projekty edukacyjne prowadzone przez Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
Energa i FRUG kontynuują działania na rzecz ochrony Bałtyku
Energa i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (FRUG) współpracują od 2023 roku przy programie Kierunek Bałtyk. Projekt koncentruje się na ochronie najbardziej zagrożonych gatunków występujących w Morzu Bałtyckim, m.in. morświna i foki szarej. Wsparcie obejmuje również badania naukowe oraz działania edukacyjne realizowane przez Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
Program skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, w tym dzieci, młodzieży i rodzin zainteresowanych ochroną środowiska morskiego oraz ekologią Bałtyku.
Morska edukacja i wydarzenia plenerowe nad Bałtykiem
Istotnym elementem współpracy są cykliczne wydarzenia edukacyjne organizowane w różnych miejscowościach Pomorza. W programie tegorocznych działań znalazły się m.in.:
- Dzień Morświna w Gdyni – 17 maja 2026 roku
- Piknik Naukowy Uczelni Fahrenheita na Górze Gradowej – 24 maja 2026 roku
- Morski Dzień Dziecka w fokarium w Helu – 1 czerwca 2026 roku
- Sopocki Piknik Naukowy Ocean Zmian – 13 czerwca 2026 roku
- Dzień Ryby w Helu – 25 lipca 2026 roku
Podczas wydarzeń edukatorzy Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stacji Morskiej prezentują wiedzę dotyczącą ekosystemu Bałtyku, ochrony zagrożonych gatunków oraz wpływu działalności człowieka na środowisko morskie.
Dzięki wsparciu Energi harmonogram został rozszerzony o dodatkowe wydarzenie. 14 sierpnia w Helu odbędzie się Dzień Energetyka w Fokarium Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry.
Wydarzenia mają charakter rodzinny i edukacyjny. Organizatorzy przygotowują strefy tematyczne, stanowiska informacyjno-edukacyjne, gry interaktywne oraz spotkania z edukatorami i naukowcami zajmującymi się ochroną przyrody morskiej.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży z problemami słuchowymi
Nowością w tegorocznej edycji programu Kierunek Bałtyk będzie pilotażowy projekt skierowany do dzieci i młodzieży niesłyszących, niedosłyszących i słabosłyszących oraz ich opiekunów.
Projekt obejmie trzy edycje dwudniowych warsztatów morskich organizowanych w Helu. W każdej z nich udział będzie mogło wziąć 45 uczestników.
Zajęcia poprowadzą specjaliści, w tym surdopedagog i oligofrenopedagog, a także edukatorzy zajmujący się tematyką ochrony Morza Bałtyckiego, fauny i flory morskiej. Podczas warsztatów zapewniona zostanie również obecność tłumacza języka migowego.
Błękitna Szkoła i edukacja ekologiczna online
Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego realizuje także kampanię edukacyjną Błękitna Szkoła. Projekt ma na celu zwiększanie świadomości ekologicznej dotyczącej środowiska morskiego, źródeł jego zanieczyszczeń oraz metod ochrony Bałtyku.
Program obejmuje zajęcia pozalekcyjne z biologii i ekologii Morza Bałtyckiego. Uczestnicy biorą udział zarówno w wykładach teoretycznych, jak i zajęciach praktycznych prowadzonych w laboratoriach oraz w terenie.
W ramach współpracy z Energą Stację Morską UG w Helu odwiedzają także podopieczni domów dziecka objętych programem społecznym Domy Dobrej Energii. Dzieci uczestniczą w warsztatach, zajęciach praktycznych oraz rejsach badawczych.
Program Kierunek Bałtyk obejmuje również zajęcia online kierowane do mieszkańców całej Polski. Każdego roku uczestniczy w nich kilkanaście tysięcy osób, głównie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczycieli oraz słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku.
Program wspiera cele zrównoważonego rozwoju
Współpraca Energi i Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wpisuje się w realizację celów społecznych i środowiskowych związanych ze zrównoważonym rozwojem. Dotyczy to m.in. jakości edukacji, działań na rzecz klimatu, ochrony życia pod wodą, ochrony ekosystemów lądowych oraz budowania partnerstw na rzecz realizacji celów społecznych.
Źródło: Energa

