Miliony wydane na kampanie promocyjno-informacyjne dla obywateli RP przekonywały nas wszystkich, że cyfryzacja to proces nieunikniony, który wyprowadzi nasz kraj z analogowej zapaści. Wygląda jednak na to, że szumnie zapowiadana przez rząd cyfryzacja kraju nie powiodła się tak, jak zapowiadano – możemy przeczytać w najnowszym wpisie na blogu Jacka Janiszewskiego.
W lipcu 2013 roku, gdy wyłączono nadawanie analogowe, na mapie Polski pojawiły się tzw „Białe plamy” – czyli tereny gdzie nie dociera cyfrowy sygnał telewizyjny. Obok pytania o odpowiedzialnych za te błędy, pojawia się także to, jak mają radzić sobie telewidzowie z terenów „wykluczonych”? Jest to tym bardziej istotne w kontekście dyskusji o opłacie audiowizualnej – podatku, który mieliby płacić wszyscy – nawet ci, którzy nie mają dostępu do cyfrowej telewizji naziemnej.
W Polsce od lipca 2013 roku mamy dużą liczbę osób „telewizyjnie wykluczonych”, do których sygnał naziemnej telewizji nie dociera. A dzieje się tak mimo zapewnień Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Problem dostrzegli eksperci z Urzędu Komunikacji Elektronicznej – według nich może to dotyczyć nawet ponad pół miliona osób, a więcej niż milion ma problemy z odbiorem właściwego programu regionalnego TVP.
Pojawiają się też coraz liczniejsze skargi mieszkańców z terenów „białych plam”, którzy nie mają dostępu do sygnału cyfrowej telewizji naziemnej lub mają ograniczony do niej dostęp. Przede wszystkim w województwach położonych w południowej części kraju, takich jak: dolnośląskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Nic dziwnego – reforma, która miała nas wprowadzić w XXI wiek okazała się niewypałem. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji twierdzi co prawda, że 99,5% mieszkańców Polski ma dostęp do Naziemnej Telewizji Cyfrowej, czyli tzw. wymogi ustawowe zostały spełnione. Jednak z wyliczeń UKE wynika, że obywateli „telewizyjnie wykluczonych” jest znacznie więcej. Kilka miesięcy temu, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po niepokojących sygnałach od obywateli w wykluczonych terenów postanowiła interweniować w TVP, Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz w UKE.
Więcej: http://jacekjaniszewski.blog.pl/