„Zawodowcy dla klimatu”. Projekt Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego wyróżniony

Publikacja „Zawodowcy dla klimatu. Ekoprojekty Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe” jest już dostępna w Czytelni Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). W publikacji został też wyróżniony projekt Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego pt. „Future leaders of ESG in the business sector”.

Projekt dla MŚP

Ograniczona edukacja na temat zrównoważonego rozwoju to nadal bolączka polskiego biznesu, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego w partnerstwie z irlandzką spółką Edu Smart Training Centre Limited zrealizowała projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. Future leaders of ESG in the business sector.

W ramach projektu powstał m.in. Podręcznik dla MŚP z zakresu ESG, w którym znajdują się nie tylko definicje, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki dla małych i średnich przedsiębiorstw przygotowane przez ekspertów ds. ESG z największych polskich i międzynarodowych firm.

Realizatorzy projektu opracowali nowe narzędzia i katalog kompetencji Lidera ESG z zakresu zrównoważonego zarządzania w organizacji. Rezultaty wypracowane w ramach projektu umożliwiają kadrze zarządzającej z sektora MŚP zdobycie wiedzy i kompetencji w kwestii informowania o prowadzonej w firmie polityce środowiskowej, społecznej i zarządczej za pomocą ustandaryzowanych, umotywowanych i ujednoliconych dokumentów.

Z opracowanych narzędzi mogą skorzystać m.in. pracownicy i właściciele firm, kadra zarządzająca przedsiębiorstw, samorządowcy, przedstawiciele spółek Skarbu Państwa oraz koordynatorzy klastrów.

Publikacja o Erasmus+ w Czytelni FRSE

Publikacja „Zawodowcy dla klimatu. Ekoprojekty Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe” Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji zawiera opisy celów i rezultatów międzynarodowych projektów prośrodowiskowych: Partnerstw strategicznych (2014–2020) oraz Partnerstw na rzecz współpracy (2021–2027), zrealizowanych w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe programu Erasmus+ (VET-KA2).

Szerszy kontekst tekstom na temat projektów nadają artykuły ekspertów, którzy przedstawili m.in. możliwości praktycznego zastosowania przedstawionych rozwiązań w różnych sektorach gospodarki, takich jak rolnictwo, leśnictwo, architektura krajobrazu, turystyka, gastronomia czy przemysł tekstylny.

Celem publikacji dostępnej w Czytelni FRSE jest inspirowanie do rozwijania zielonych kompetencji oraz podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Zawarte w niej treści mogą być szczególnie przydatne dla osób i instytucji związanych z edukacją oraz rynkiem pracy – w tym nauczycieli, doradców zawodowych, uczniów i studentów, a także uczestników mobilności w ramach programu Erasmus+ (VET-KA1).