Transformacja cyfrowa może być kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do inkluzywnego wzrostu gospodarczego – wynika z raportu B20, organizacji przygotowującej rekomendacje biznesowe dla grupy G20 – Informuje Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Główne rekomendacje obejmują zwiększenie dostępności infrastruktury cyfrowej, budowanie zaufania w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz odpowiedzialne wdrażanie sztucznej inteligencji (AI). Autorzy zwracają także szczególną uwagę na kwestie związane z wykluczeniem cyfrowym, zrównoważonym rozwojem oraz etycznym wdrażaniem nowych technologii.
Dalsza część tekstu jest pod wystąpieniem prof. Aleksandry Przegalińskiej z znaczeniu AI dla zrównoważonego rozwoju
Co trzeci człowiek nie korzysta z internetu
Po pierwsze, zdaniem autorów opracowania, zapewnienie powszechnej dostępności do technologii cyfrowych jest kluczowe dla inkluzywnej transformacji. Obecnie ok. 1/3 światowej populacji nie korzysta z internetu, co wynika z barier finansowych, braku odpowiednich umiejętności cyfrowych oraz nierównej dostępności infrastruktury (mimo że aż 95 proc. ludności jest w zasięgu sieci).
Podstawowym krokiem w kierunku pełnej cyfrowej transformacji jest zapewnienie łączności przynoszącej korzyści wszystkim obywatelom i przedsiębiorstwom. Celem powinno być objęcie 85 proc. populacji dostępem do internetu do 2027 r.
Bilionowe straty – cyberprzestępczość
Po drugie, rozwój i wdrażanie nowych technologii muszą iść w parze z ochroną danych i zapewnieniem bezpiecznej przestrzeni cyfrowej. Wartość globalnych strat związanych z cyberprzestępczością może w 2024 r. sięgnąć 9,5 bln USD. Obecnie tylko 71 proc. krajów posiada przepisy bezpośrednio dotyczące ochrony danych i prywatności. Do 2027 r. powinno być to 100 proc. W związku z tym konieczna jest harmonizacja standardów ochrony danych i cyberbezpieczeństwa w ramach międzynarodowej współpracy.
Ochrona środowiska, edukacja, zdrowie
Po trzecie, sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał transformacyjny, ale musi on być wykorzystany w sposób odpowiedzialny. AI może przekształcać takie sektory, jak edukacja, zdrowie czy ochrona środowiska. Niemniej niesie ze sobą również zagrożenia, a z tego punktu widzenia kluczowe jest przeciwdziałanie uprzedzeniom algorytmicznym oraz odpowiednie regulacje dla bezpiecznego rozwoju i wdrażania AI.
Przeczytaj też i obejrzyj: https://raportcsr.pl/iii-kongres-esg-spoleczna-odpowiedzialnosc-biznesu-w-czasach-ai/
Polska i Europa zostają w tyle
Choć raport przyjmuje globalną perspektywę, jest ważny w europejskim i polskim kontekście, ponieważ zajmujemy relatywnie niską pozycję pod względem intensywności wykorzystania technologii cyfrowych i innowacyjności. Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają ważną rolę w naszej gospodarce, lecz często napotykają na trudności w procesie cyfryzacji, takie jak chociażby brak dostępu do finansowania czy ograniczone umiejętności cyfrowe. Polityki wspierające digitalizację (zwłaszcza MŚP) mogą pomóc Europie lepiej konkurować na arenie międzynarodowej z USA, Chinami, Japonią i Koreą Płd. – obecnym liderami innowacyjności.
Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE