Dodatkowe lekcje dla najmłodszych. Bądźmy bezpieczni na przejazdach

Materiał został przygotowany dzięki wsparciu partnera - firmy Track Tec, czołowego europejskiego producenta materiałów do budowy nawierzchni kolejowej.

Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa startują z kolejną odsłoną akcji „Październik miesiącem edukacji”. Dzieci i młodzież w szkołach i przedszkolach wezmą udział w prelekcjach, na których dowiedzą się, jak bezpiecznie przekraczać tory i czego na terenach kolejowych robić nie wolno.

W październiku, w całej Polsce, odbędą się dodatkowe lekcje o bezpieczeństwie na torach. Kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei będą opowiadać, jak bezpiecznie przekraczać tory i jakich zachowań należy unikać. W lepszym poznaniu zasad bezpieczeństwa pomagają Ambasadorom zabawy, quizy i konkursy. Szczegóły akcji są dostępne na stronie kampanii www.bezpieczny-przejazd.pl

Edukacja to ważny aspekt działań Ambasadorów i Ambasadorek Bezpieczeństwa. – Wierzymy, że dzięki dodatkowym lekcjom jesteśmy w stanie budować wyższą świadomość o zagrożeniach, jakie niosą brak rozwagi, brawura czy lekkomyślność na przejazdach kolejowo-drogowych. Dodatkowym uzupełnieniem działań są spotkania z instruktorami nauki jazdy. Specjalistyczne warsztaty, w których biorą udział eksperci od ruchu drogowego i kolejowego to wymiana doświadczeń, uzupełnienie wiedzy i w efekcie lepiej przygotowany kursant i młody kierowca – mówią organizatorzy akcji.

Na początku października dwa kolejne spotkania są przewidziane w Gliwicach i Ostrołęce.

Jak bezpiecznie pokonać przejazd – 5 żelaznych zasad

  • Kiedy zbliżasz się do przejazdu, zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność;
  • Zawsze zatrzymuj się przed znakiem STOP lub pulsującym czerwonym światłem;
  • Gdy rogatki zamknęły się lub nawet dopiero opadają – nigdy nie próbuj ich omijać. Poczekaj, aż znowu będą w pełni podniesione, a sygnalizator się wyłączy – dopiero wtedy kontynuuj jazdę;
  • Nie wjeżdżaj na tory, jeśli nie masz możliwości zjazdu z drugiej strony;
  • Jeśli jesteś zagrożony na przejeździe lub jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji – skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK;

Żółta naklejka PLK może uratować Twoje życie

W trakcie pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych, warto zwrócić uwagę na jaskrawe żółte naklejki. Umiejscowione są od wewnętrznej strony krzyża świętego Andrzeja albo na napędach rogatek od strony torów. To dlatego, że jeśli samochód utknie na torach lub między rogatkami, wówczas kierowca szybko ją zobaczy i będzie mógł z niej skorzystać. Warto to sprawdzić podczas podróży – w sytuacji awaryjnej będą nieocenioną pomocą.

Na żółtych naklejkach widnieją trzy numery:

  • indywidualny identyfikacyjny danego przejazdu (numer skrzyżowania);
  • alarmowy 112;
  • do służb technicznych PLK („w razie awarii”).

– W razie zagrożenia, jeśli zadzwonicie na 112 i podacie numer przejazdu, operator natychmiast określi dokładnie, gdzie się znajdujecie. Następnie dyżurny ruchu PLK SA będzie miał możliwość zatrzymać pociąg lub nakazać maszyniście, by zwolnił. Tym samym możecie uratować swoje albo czyjeś życie! – przypominają organizatorzy akcji.

Jeśli jesteśmy świadkami awarii – dzwońmy na numer do służb PLK SA. Te będą mogły szybko zareagować, gdy np. rogatka jest połamana lub uszkodzona, roślinność zasłania widoczność lub oznakowanie przejazdu, albo jeśli na przejeździe są zdewastowane czy odwrócone znaki drogowe.

Pamiętajmy, w razie potrzeby zawsze możemy wyłamać rogatkę. Jeśli znajdujemy się na przejeździe, a szlabany się zamknęły, to nie czekajmy! Trzeba wyłamać rogatkę, zjechać z toru i skontaktować się ze służbami korzystając z Żółtej Naklejki PLK.