Jako że sercem każdej firmy są ludzie, to dla nas najważniejsze jest, aby każda nasza koleżanka i kolega wracali bezpiecznie do domu po zakończonej pracy. Takie podejście jest zdeterminowane przez wyznawane przez nas wartości – mówi Jakub Kmieciak, Dyrektor Zarządzający Rentokil Polska.
Redakcja: Rentokil Polska wchodzi w skład globalnego giganta, Grupy Rentokil Initial. Czy może Pan opisać dosłownie w pięciu zdaniach zarówno Grupę, jak i Rentokil Polska?
Jakub Kmieciak: Rentokil to firma globalna, wywodząca się z Wielkiej Brytanii z bardzo bogatą historią sięgającą 1925 roku. Aktualnie działamy w ponad 90 krajach na świecie i posiadamy ponad 50% udziału w globalnym rynku pest control – DDD – Dezynfekcja, Dezynsekcja, Deratyzacja. Skala naszej działalności, suma doświadczeń i najlepszych praktyk powodują, że jesteśmy w stanie kreować najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązania w branży. Jako że sercem każdej firmy są ludzie, to dla nas najważniejsze jest, aby każda nasza koleżanka i kolega wracali bezpiecznie do domu po zakończonej pracy. Takie podejście jest zdeterminowane przez wyznawane przez nas wartości.
W Polsce Rentokil działa od ośmiu lat, naszym celem jest skonsolidowanie branży oraz wprowadzenie na rodzimy rynek nowej jakości, rozumianej jako upowszechnienie najnowocześniejszych światowych technologii i rozwiązań, które pozwalają minimalizować ilość używanych pestycydów do zwalczania szkodników, a tym samym zmniejszać negatywny wpływ usług pest control na środowisko. Na rynku polskim jesteśmy największym podmiotem w branży. Obecnie przechodzimy fazę dynamicznego wzrostu, stale poszukując partnerów biznesowych do współpracy w obszarze pest control. Mamy ambitne plany rozwoju poprzez dynamiczne procesy akwizycji innych podmiotów i rozwoju organicznego.
Branża chemiczna potocznie jest uważana za mało przyjazną środowisku. Bywa jednak, że firmy związane z tą branżą zaprzeczają potocznym wyobrażeniom, na przykład pokazując różne giełdowe oceny. Czy Rentokil wykorzystuje takie możliwości?
Rentokil Initial jest spółką giełdową notowaną w Londynie oraz Nowym Jorku. Od 16 lat jesteśmy włączani do indeksu Dow Jones Sustainability Index – kluczowego rankingu w którym wyróżniane są firmy wyprzedzające konkurencję w zakresie monitorowania wskaźników zrównoważonego rozwoju w swojej działalności biznesowej.
Spółka otrzymała także niezależną akredytację od CDP, FTSE4Good, Sustainalytics, EcoVadis, Moody’s ESG i MSCI. Są to niezwykle ważne wskaźniki umożliwiające nam porównanie naszych wyników w tym obszarze z innymi firmami świadczącymi usługi biznesowe.
A co z planami redukcji emisji CO2? Uwzględniając łańcuchy dostaw, redukcja wydaje się koniecznością. Pomijając już chyba nieuchronne niszczące skutki zmian klimatycznych.
Zerowa emisja netto naszej działalności do końca 2040 roku pozostaje głównym długoterminowym zobowiązaniem środowiskowym Rentokil. Realizujemy je w oparciu o kilka kamieni milowych, takich jak wykorzystanie floty pojazdów o ultraniskiej emisji oraz przejście na energię odnawialną w wykorzystywanych przez nas nieruchomościach czy ograniczenie stosowania fluorku siarki (używanego w fumigacji – jednej z metod usuwania szkodników), który w znaczący sposób przyczynia się do śladu środowiskowego Rentokil Initial.
Wykorzystujemy w metodach zwalczania szkodników, również technologię oszczędzające energię. Dzięki własnym innowacyjnym rozwiązaniom, umożliwiamy wymianę lamp owadobójczych UV na bardziej wydajne lampy owadobójcze technologii LED, które pozwalają zaoszczędzić energię i eliminują toksyczne chemikalia stosowane w świetlówkach, które stanowią zagrożenie przy utylizacji tego produktu.
Mając na względzie olbrzymią skalę naszych działań w 90 krajach oraz ciągły rozwój organiczny i przejęcia (w ciągu ostatnich trzech lat dokonaliśmy ponad 140 przejęć typu Bolt-on oraz strategicznego przejęcia Terminix), wierzymy, że wyznaczyliśmy sobie ambitny i odważny cel.
Produkty Rentokil wydają się dużym wyzwaniem jeśli chodzi o niwelowanie wpływu na środowisko. Jakie działania podejmuje firma aby podołać temu wyzwaniu?
W ramach zintegrowanego procesu zwalczania szkodników, zanim podejmiemy decyzję o wykonaniu zabiegu, w pierwszej kolejności określamy inne możliwości ich eliminacji. Stawiamy na prewencję i uniemożliwienie dostania się szkodników do zabezpieczanych obiektów. Rozwiązania opierające się na użyciu pestycydów są dla nas ostatecznością i stale minimalizujemy ich wykorzystanie. Przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze dokładnie sprawdzamy zarówno samą nieruchomość, jaki i otaczający ją teren. Następnie rozważamy możliwości uszczelnienia obiektu oraz eliminacji dogodnych dla szkodników warunków bytowania i rozwoju. Stosujemy materiały zabezpieczające i uszczelniające pod drzwiami, bramami, usuwamy dziury i szczeliny – czyli wszystkie miejsca umożliwiające szkodnikom przedostanie się do wnętrza obiektu i zapewniające im schronienie. Ponadto oferujemy szeroką gamę nietoksycznych rozwiązań.
W naszych centrach innowacji stale projektujemy, testujemy i wdrażamy nowe, bardziej zrównoważone produkty i rozwiązania, aby sprostać potrzebom klientów. Skupiamy się na wytwarzaniu nowych rozwiązań, które wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu, redukują ilość odpadów lub wyznaczają nowe standardy redukcji emisji.
Świetnym przykładem wyniku pracy centrów innowacji jest seria lamp Lumnia. To pierwsza na świecie seria lamp owadobójczych, w których zastosowano źródło światła o najniższej mocy na rynku (światło LED) w celu higienicznego przyciągania i kontrolowania owadów latających.
Seria lamp Lumnia posiada certyfikat potwierdzający, że emitują one o 62% mniej dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami fluorescencyjnymi i zapewnia oszczędność energii aż do 79%. Do chwili obecnej zainstalowaliśmy około 445 000 urządzeń Lumnia, co bezpośrednio przełożyło się na redukcję energii i emisji gazów cieplarnianych przez branżę.
Naszym klientom zapewniliśmy dostęp do wszystkich wymaganych dokumentów w wersji cyfrowej za pośrednictwem platformy MyRentokil. Dzięki temu mocno zredukowaliśmy zużycie papieru.
Działania z zakresu CSR czy ESG powinny być zgodne z business core każdej firmy. Czy Rentokil prowadzi takie działania?
Jako firma usługowa kierowana przez ludzi dla ludzi mamy świadomość, że inicjatywa naszych pracowników ma kluczowe znaczenie dla sukcesu biznesowego firmy. Wiemy, że są bardzo zaangażowani w działania naszej społeczności i aktywnie poświęcają swój czas na wspieranie lokalnych organizacji charytatywnych oraz organizują się grupowo w celu wsparcia zbiórek funduszy na rzecz programów krajowych.
Rentokil Initial Cares (RI Cares) to nasz centralny program charytatywny i społeczny, który wspiera lokalne wysiłki współpracujących z nami organizacji, a także wewnętrzne inicjatywy krajowe i globalne. Wyraźnie koncentrujemy się na wspieraniu organizacji charytatywnych i społecznych, których działania są zgodne z naszym celem ochrony ludzi, poprawy jakości życia i dbanie o planetę.
W 2023 roku kontynuowaliśmy nasze długoterminowe partnerstwa na rzecz zapobiegania zarażeniom malarią, poprawy jakości życia w ramach naszego społecznego programu edukacji zdrowotnej oraz ochrony dojrzałych lasów deszczowych przed wylesianiem. W ciągu roku przekazaliśmy znaczne datki na rzecz organizacji charytatywnych: 25 000 funtów na rzecz apelu UNICEF dotyczącego trzęsienia ziemi w Turcji/Syrii; 22 000 funtów na rzecz Malaria No More i St Jude’s Children’s Cancer Research Hospital w Memphis, 70 000 dolarów na rzecz Feeding America i 30 000 dolarów na rzecz Second Harvest w Kanadzie.
Ważne miejsce w działalności z zakresu społecznej odpowiedzialności. Czy i jakie inicjatywy realizuje tu firma? I dlaczego akurat takie, a nie inne?
Oprócz działalności charytatywnej mającej na celu wspieranie lokalnych społeczności, Rentokil Initial angażuje się w regionalne i globalne inicjatywy mające na celu zapewnienie lepszej higieny w Azji i ochronę różnorodności biologicznej. Wspomnę o jednej przykładowej inicjatywie, której celem było zwiększenie świadomości na temat higieny toaletowej. Została ona przeprowadzona w miejscowości Tumkur położonej w Indiach, gdzie Rentokil wybudował toalety i zewnętrzne stanowisko do mycia rąk. W czasie krótkiej ceremonii inauguracyjnej, wygłoszona została prelekcja na temat korzystania z toalet i sposobów ich utrzymania.
Z nowych udogodnień korzysta codziennie 110 dzieci w wieku szkolnym. Sześć miesięcy po realizacji otrzymaliśmy informację, że posiadanie toalet i urządzeń do mycia rąk to wciąż tylko marzenie na wielu obszarach wiejskich w Indiach. Natomiast w Tumkur łatwy dostęp do urządzeń higienicznych zmniejszył absencję w szkołach, zwłaszcza wśród dziewcząt.
Bardzo dużo się dyskutuje o zrównoważonych łańcuchach dostaw, również jako formie rozprzestrzeniania zasad zrównoważonego rozwoju. Na co kładzie tu nacisk Rentokil?
Do końca 2023 roku około 95% kluczowych dostawców Rentokil uzyskało akredytację środowiskową, taką jak EcoVadis lub naszą wewnętrzną akredytację zgodną ze zaktualizowanym Kodeksem dostawcy Rentokil. Aby osiągnąć nasz wejściowy poziom brązowy, dostawcy muszą mierzyć swój ślad węglowy i posiadać plan jego zmniejszenia. Nieustannie współpracujemy z dostawcami usług transportowych i logistycznych na rzecz zmniejszenia wpływu naszego łańcucha dostaw na środowisko.
Zdaniem części ekspertów, tempo równoważenia łańcuchów dostaw rodzi zagrożenie ich zaburzeniem. Na przykład brak certyfikowanych dostawców kakao może spowodować duże braki tego produktu na światowych rynkach. Jak to wygląda w przypadku Rentokil?
Strategia dostaw spółki koncentruje się na zrównoważonym rozwoju oraz na zapewnieniu, że nasi dostawcy wyznają te same wartości co my i są zaangażowani w przestrzeganie wysokich standardów ESG. Rentokil niedawno włączył wymogi zrównoważonego rozwoju do swoich umów ze wszystkimi nowymi dostawcami. Na bieżąco aktualizuje także porozumienia z obecnymi dostawcami.
Choć wdrażanie projektu zapoczątkowaliśmy w 2023 roku, kilku naszych dostawców działa już w ramach nowych kontraktów. W związku z tym zaktualizowaliśmy również nasz Kodeks postępowania dostawców, kładąc szczególny nacisk na zgodność społeczną w rozszerzonym łańcuchu dostaw. Poza kwestiami środowiskowymi, Kodeks dostawcy Rentokil zawiera sekcje dotyczące m.in. jakości produktów lub usług, zerowej tolerancji dla uchylania się od płacenia podatków oraz ochrony danych osobowych. Jak dotąd 95% naszych kluczowych dostawców zobowiązało się do stosowania nowych zasad.
Czy generalnie w dyrektywach i przepisach dotyczących zrównoważonego rozwoju należałoby wprowadzić jakieś modyfikacje, jeśli chodzi o branżę w której działa Rentokil? Czy komunikowanie o prawnych wymogach wymaga poprawy?
Przewidywalność i możliwość planowania jest kluczowa, szczególnie jeśli wiąże się to z koniecznymi modyfikacjami systemów i technologii. Spodziewamy się zmian w zakresie stosowania pestycydów oraz źródeł światła w urządzenia zwalczających owady latające na rynku europejskim. Zmiany zapewne będą zgodne z dotychczasową polityką UE w zakresie zielonej transformacji. Ich wprowadzenie będzie wiązało się z kosztami dostosowania zarówno po naszej stronie jak i naszych klientów.
Jeśli chodzi o komunikację i obowiązujące regulacje w zakresie wymogów prawnych na polskim rynku, idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie regulacji ustawowych zarówno w aspekcie wprowadzenia licencji dla podmiotów realizujących usługi, jak i stworzenie spójnego aktu określającego normy i standardy branży. Aktualnie zapisy dotyczące naszej działalności są rozsiane po wielu ustawach i rozporządzeniach, co powoduje chaos, który w połączeniu z wolnym dostępem do zawodu niewymagającego odbycia szkoleń, kursów zakończonych egzaminem czy innej formy certyfikacji, naraża klientów na niebezpieczne praktyki. Warto zaznaczyć, że podstawą naszej działalności jest zapewnienie klientom bezpieczeństwa!
Rozmawiał Bogusław Mazur