Anton Heraszenko: Ukraina płonie. Wojna napędza zmiany klimatyczne

Rosjanie celowo niszczą ukraińskie zasoby naturalne, co przyspiesza zmiany klimatyczne w całej Europie

Anton Heraszenko (ang. Anton Gerashchenko, ukr. Антон Юрійович Геращенко), znany ukraiński polityk, alarmuje: z powodu rosyjskiej agresji Ukraina traci ogromne straty środowiskowe i wspomaga zmiany klimatyczne – również w Europie. Zamieszczamy treść wpisu i link do niego na portalu X.

Wojna na Ukrainie wpływa na zmiany klimatyczne w Europie

Ukraina doświadcza ekstremalnej i nietypowej fali upałów w obecnym lipcu. Według Ukraińskiego Centrum Hydrometeorologicznego, klimat na Ukrainie ociepla się szybciej niż w Europie. W niektórych rejonach obwodów odeskiego i chersońskiego już pojawiają się oznaki klimatu pustynnego.

Ukraińskie lasy cierpią z powodu wojny

Według Centrali Operacyjnej ds. rejestracji przestępstw przeciwko środowisku, ucierpiały ponad 3 miliony hektarów lasów na Ukrainie. To prawie jedna trzecia lasów Ukrainy. Część z nich przepadła na zawsze.

Do najbardziej dotkniętych regionów należy obwód czernihowski – około 400 000 hektarów; Region Sumy – 290 000 hektarów; obwód ługański – 200 000 hektarów; Obwód kijowski, żytomierski i charkowski – 120–160 000 ha.

Ukraińskie lasy płoną z powodu ciągłego ostrzału

Według rządowych raportów, rosyjska agresja militarna spowodowała trzy razy więcej pożarów lasów w 2022 roku w porównaniu do 2021 roku. Przed pełnoskalową wojną pożary dotykały do 10,000 hektarów ukraińskich lasów. W 2022 roku, gdy nie było susz, pożary dotknęły ponad 330,000 hektarów lasów.

Ekolodzy uważają, że pożary były fatalne dla lasów sosnowych – nie będą one w stanie się odrodzić w najbliższym czasie. Niektóre z tych obszarów nie zostaną zalesione przez dekady, ponieważ obecnie nie ma prawdziwych zim i opadów. Na Ukrainę dotarły wiatry i upały, więc odtworzenie lasów będzie trudniejsze.

Rozminowanie ukraińskich lasów potrwa dekady

Według Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy prawie 20% terytorium, czyli około 3 mln hektarów lasów, było objęte walkami o różnej intensywności.

Rosja eksploatowała te tereny w sposób chaotyczny, co komplikuje prace rozminowujące. Mieszkańcy terenów graniczących z lasami proszeni są o powstrzymanie się od spacerów i odpoczynku po lasach i pasach leśnych.

Rosjanie masowo wycinają i sprzedają ukraińskie lasy

Od początku wojny Rosjanie wycinali hektary lasów w celach komercyjnych lub w celu wzmocnienia swojej pozycji.

Ukraińska Państwowa Agencja Zasobów Leśnych podała, że ​​odkryła przykłady nielegalnego pozyskiwania drewna w obwodzie kijowskim oraz w północnych obwodach sumskiego i charkowskiego okupowanych przez Rosję na początku wojny. Wycięte drzewa to dąb, sosna, grab i jesion. W niektórych tymczasowo okupowanych wschodnich regionach Ukrainy lokalne „władze” otwarcie sprzedają drewno w mediach społecznościowych.

Skutki klimatyczne wspomagają niekontrolowaną deforestację

Niekontrolowana wycinka prowadzi do zmiany siedlisk, utraty bioróżnorodności i zwiększenia suchości. Proces ten przyczynia się również do globalnego ocieplenia, którego skutki już widzimy na Ukrainie.

Zmiany klimatyczne a plony

Wraz ze stopniowym wzrostem temperatur, niezmienne opady prowadzą do deficytu wilgoci, co jest szczególnie zauważalne w produkcji warzyw. W rezultacie „pas warzywny” Ukrainy przesunął się na północ, bliżej dorzecza Dniepru – do obwodów czerkaskiego i połtawskiego.

Przykład wpływu zmian klimatycznych na plony: wzrost temperatur doprowadził do słabych zbiorów słonecznika latem 2023 roku w obwodach mikołajowskim i odeskim – roślina po prostu uschła. W południowych regionach tzw. „pasa słonecznikowego” rolnicy masowo rezygnują z uprawy słonecznika. Teraz można go zobaczyć na polach w obwodach żytomierskim i czernihowskim.

Pełny wpis na portalu X, przedstawiający też jeden z lasów, miejsca intensywnych walk: https://x.com/Gerashchenko_en/status/1814262370291630259