W swym najnowszym raporcie dotyczącym zmian klimatycznych Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) wskazuje, że dotychczasowe próby zapobieżenia katastrofie klimatycznej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Raport „Zjednoczeni w nauce 2022” podkreśla ogromną rozbieżność między aspiracjami a rzeczywistością. Ostrzega, że bez znacznie bardziej ambitnych działań, fizyczne i społeczno-gospodarcze skutki zmiany klimatu będą coraz bardziej niszczycielskie. Eksperci wykazują, że stężenie gazów cieplarnianych wciąż rośnie do rekordowych wartości.
Wskaźniki emisji paliw kopalnych są obecnie powyżej poziomów sprzed pandemii po chwilowym spadku, spowodowanym pandemią. Ambitne zobowiązania dotyczące redukcji emisji do 2030 r. muszą być siedmiokrotnie wyższe, aby można było osiągnąć cel Porozumienia Paryskiego, zakładającego ograniczenie ocieplenia klimatu do maksymalnie 1,5 stopnia Celsjusza.
Ostatnie siedem lat było najcieplejszymi w historii. Istnieje 48 proc. szans, że do 2027 roku przynajmniej raz średnia temperatura wyniesie o 1,5 stopni Celsjusza więcej od wartości z lat 1850-1900. Wraz ze wzrostem globalnego ocieplenia nie można wykluczyć wystąpienia nieodwracalnych „punktów krytycznych” w systemie klimatycznym.
Miasta, w których mieszkają miliardy ludzi i są odpowiedzialne za 70 proc. emisji spowodowanych przez człowieka, będą musiały stawić czoła rosnącym skutkom społeczno-gospodarczym zmian klimatycznych. Są populacje które należy uznać za najbardziej narażone na złe zjawiska pogodowe i które na nich ucierpią – stwierdzają autorzy raportu, zawierającego przykłady ekstremalnych warunków pogodowych w różnych częściach świata w tym roku.
– Powodzie, susze, fale upałów, ekstremalne burze i pożary stają się coraz gorsze, bijąc rekordy z alarmującą częstotliwością. Fale upałów w Europie. Ogromne powodzie w Pakistanie. Przedłużające się i dotkliwe susze w Chinach, Rogu Afryki i w Stanach Zjednoczonych. Nie ma nic naturalnego w nowej skali tych katastrof. Są one ceną uzależnienia ludzkości od paliw kopalnych – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres. – Zmiany klimatyczne zmierzają na niezbadane terytoria zniszczenia.
– Nauka o klimacie jest coraz bardziej w stanie wykazać, że wiele ekstremalnych zjawisk pogodowych, których doświadczamy, stało się bardziej prawdopodobne i bardziej intensywne z powodu zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka. Widzieliśmy to wielokrotnie w tym roku, z tragicznym skutkiem. Ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy nasilili działania w zakresie systemów wczesnego ostrzegania, aby budować odporność na obecne i przyszłe zagrożenia klimatyczne w zagrożonych społecznościach. Właśnie dlatego WMO inicjuje dążenie do zapewnienia wszystkim systemu wczesnego ostrzegania w ciągu najbliższych pięciu lat – powiedział sekretarz generalny WMO prof. Petteri Taalas.
Cały komunikat WMO można przeczytać TUTAJ.
Źródło: Światowa Organizacja Meteorologiczna