IKEA jako partner 5. Green Film Festival, pragnąc poszerzać świadomość na temat gospodarki cyrkularnej, zorganizowała warsztaty edukacyjne z odnawiania zniszczonych mebli oraz produktów codziennego użytku. Eksperci i ekspertki IKEA mieli również okazję podzielenia się wiedzą podczas jednej z debat, której tematem przewodnim był zrównoważony rozwój.
BNP Paribas Green Film Festival to unikatowe w skali kraju wydarzenie, które łączy ze sobą sztukę i ekologię. Podczas piątej edycji festiwalu widzowie obejrzeli ponad 50 filmów o tematyce ekologicznej, w tym wysokobudżetowe produkcje pokazywane wcześniej w Cannes.
Bezpłatne projekcje odbyły się w dniach 14-21 sierpnia w miasteczku festiwalowym na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie. Projekcjom towarzyszyły panele dyskusyjne z udziałem licznych ekspertów i ekspertek. „W dyskusji nie mogło zabraknąć głosu IKEA, która od lat zachęca klientów do świadomej konsumpcji i sama dąży do bycia firmą w pełni zrównoważoną” – czytamy w komunikacie firmy. Panelowi dyskusyjnemu „Czy zrównoważona produkcja i handel są możliwe?”, z udziałem ekspertki IKEA, przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób.
Cel: Biznes w pełni cyrkularny i neutralny klimatycznie
– Do końca 2030 roku chcemy być biznesem w pełni cyrkularnym i neutralnym klimatycznie. Już ponad 60% produktów IKEA wytwarzanych jest z surowców odnawialnych, a ponad 10% z nich zawiera materiały pochodzące z recyklingu. Ponadto rozwijamy je w oparciu o cyrkularne wzornictwo, czyli projektujemy tak, aby były w pełni funkcjonalne również po rozkręceniu i ponownym złożeniu, łatwe w pielęgnacji i służyły jak najdłużej – mówi Judyta Rozmus, Koordynatorka ds. Zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail w Polsce. – Do odnawiania i ponownego wykorzystywania produktów inspirujemy też naszych klientów. Niedawno wprowadziliśmy usługę zamawiania części zamiennych do mebli, a w ramach akcji „Oddaj i Zyskaj” odkupujemy stare meble, odnawiamy je i sprzedajemy w działach w dziale Circular Hub, gdzie znajdują się również produkty ze zwrotów czy ekspozycji – dodaje.
Nowe życie starych lub zniszczonych mebli
Podczas 5. Green Film Festival pracownicy Działu Odzyskiwania Towaru IKEA w Krakowie zorganizowali warsztaty dla najmłodszych. Ponad 50 dzieci mogło aktywnie spędzić czas, malując zniszczone meble, a przy okazji dać nowe życie kilkudziesięciu przedmiotom. Wspólnie z konserwatorami z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa IKEA zorganizowała też zajęcia dla dorosłych, podczas których można było dowiedzieć się, jak przebiega proces renowacji mebli i zobaczyć przedmioty przed i po odrestaurowaniu.
Jak ocenia firma, ogromne zainteresowanie nie tylko samym festiwalem, ale też towarzyszącym mu debatom i warsztatom, świadczy o szybko rosnącej świadomości ekologicznej w Polsce. Gospodarka o obiegu zamkniętym to również jeden z filarów strategii IKEA „People & Planet Positive”. Marka od lat działa w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i dąży do tego, żeby stawać się firmą coraz bardziej przyjazną dla ludzi i planety. Nieustannie zachęca też swoich klientów do dzielenia się produktami, naprawiania ich i używania tak długo, jak to możliwe.
Źródło: IKEA