Blokchain’owa rewolucja zarządzania odpadami z Polski laureatem konkursu Skey Network Challenge

Łukasz Kamiński i Mateusz Gowin, pomysłodawcy jednego z najważniejszych systemów zarządzania odpadami – Waste24.net idą o krok dalej łącząc oprogramowanie do usuwania odpadów Waste24.net z technologią Blockchain Skey i dedykowanymi urządzeniami sensorycznymi. Powstałe rozwiązanie Ratio Waste to przyszłość, która nie tylko pozwoli zapanować nad gospodarką zarządzania odpadami w miastach przyszłości, ale również pokazuje jak nowe technologie, transparentna komunikacja i  Internet Rzeczy​​​ (IOT) mogą zmieniać świat na lepszy.

Zaczęło się od Waste24.net

Waste24.net to system, który jest rozwijany nieprzerwanie od niemal 2015 r. Od momentu pojawienia się pierwszej wersji ewoluował on w rolę pierwszego w Polsce systemu SaaS dla branży odpadowej. Dziś z oprogramowania korzysta wielu przedstawicieli branży i z każdym miesiącem zwiększa on grono swoich użytkowników. Zaprojektowana i wdrożona aplikacja przez start-up z Grudziądza pozwala w sposób innowacyjny zarządzać gospodarką komunalną i tym samym optymalizować koszty oraz realnie wpływać na kreowanie nowych zmian mających na celu wprowadzenie nowych strategii opartych na konkretnych danych. Dzięki zaproponowanemu rozwiązaniu i  pełnej integracji z bazą odpadów, zarządzanie gospodarką odpadami staje się prostsze, zautomatyzowane oraz bardziej intuicyjne.

– Nasze rozwiązanie to dowód na to, jak nowe technologie mogą realnie wpływać na kwestie związane z ekologią. Jak wiemy zarządzanie odpadami i cały proces wdrażania potrzebnych rozwiązań jest bardzo ważną kwestią w kontekście kryzysów klimatycznych, przed którymi stoimy. Jedynym i koniecznym rozwiązaniem jest strategiczne działanie we wszystkich możliwych obszarach. Sam proces zarządzania odpadami powinien być na tyle intuicyjny, prosty i  zrozumiały aby zachęcał firmy do zbierania potrzebnych danych i wdrażania nowych rozwiązań. – dodaje Łukasz Kamiński, Founder Waste24.net.

Smart rozwiązanie dla miast przyszłości

Innowatorzy poszli jednak o krok dalej tworząc nowy projekt Ratio Waste, dedykowany dla miast przyszłości. Dzięki połączeniu technologii Blockchain Skey, Waste24.net i dedykowanych urządzeń sensorycznych udało się stworzyć system, który pozwoli znacząco zoptymalizować zarządzanie gospodarką komunalną miast. Zastosowane w myśl idei Smart City czujniki ultradźwiękowe komunikują się przy pomocy technologii NB-IoT, CAT-M oraz LoraWan opartej w całości na technologii Blockchain. Te inteligentne czujniki pozwalają śledzić bieżący poziom zapełnienia kontenerów z odpadami oraz za pomocą Smart Contractu w Blockchain tworzyć automatycznie dyspozycje zlecające ich opróżnienie. Ponadto zaimplementowane czujniki mierzą również temperaturę oraz wilgotność co pozwala podjąć szybką reakcję np. w przypadku podpalenia lub samozapłonu.

– Nasza propozycja rozwiązuje bardzo wiele problemów, z którymi dzisiaj borykają się miasta. Połączenie autorskiego oprogramowania z blockchain jest gwarancją uzyskania większej transparentności całego procesu obiegu odpadów. W myśl obowiązującego prawodawstwa powinien on być przejrzysty, co znajduje swoje odzwierciedlenie w takich narzędziach jak choćby Baza Danych Odpadowych (BDO). Nasze rozwiązanie pozwala z niezwykłą precyzją dokumentować, co dzieje się w danym momencie z powstałymi nieczystościami. Kolejną rewolucją jest z pewnością zastosowanie czujników, które informują nas, kiedy dany pojemnik jest pełny – to nie tylko optymalizacja czasu i kosztów, ale przede wszystkim zmniejszenie pustych przebiegów, które generują niepotrzebny ślad węglowy. – dodaje Mateusz Gawin, Founder Waste24.net.

Wielki sukces – produkt dla wspólnej przyszłości

Projekt Ratio Waste to rozwiązanie, które ma szansę zrewolucjonizować podejście do zarządzania odpadami w miastach, nie tylko Polski, ale i całej Europy, co zostało docenione i wyróżnione przez Jury konkursu Skey Network Challenge. Jest to jeden z najważniejszych konkursów dla firm, start-upów oraz pasjonatów, którego celem jest promocja i tworzenie standardu komunikacji oraz edukacji w zakresie nowych technologii, generowania innowacyjnych koncepcji, prototypów produktów, usług i aplikacji w oparciu o blockchain Skey Network. Docenione rozwiązanie zostało już wdrożone w rodzimym mieście, z którego pochodzi firma – w Grudziądzu. To pokazuje, że stworzony projekt ma szansę realnie zmieniać przyszłość miast, które za jedne z celów stawiają sobie optymalizację śladu węglowego i wdrażanie nowych technologii oraz zarządzanie odpadami w sposób transparentny.

– Cieszymy się z otrzymanej nagrody, a przede wszystkim możliwości dalszej współpracy ze Skey Network, której celem będzie rozpowszechnienie naszego rozwiązania. To dla Nas najlepszy dowód na to, że to co robimy ma sens. Nagrody są dla Nas ważne, ale jeszcze ważniejsza jest otwartość miast na wdrożenie naszego rozwiązania. Tylko dzięki działaniu mamy szansę dalej rozwijać ten projekt i go ulepszać.-  dodaje Łukasz Kamiński, Founder Waste24.net.