Suwerenność energetyczna

W trakcie XXIX Welconomy Forum w Toruniu w panelu poświęconym suwerenności energetycznej Polski eksperci, m.in. wiceprezes Instytutu Staszica dr Dawid Piekarz, dyskutowali między innymi o dywersyfikacji źródeł energii, zielonej rewolucji oraz o scenariuszach możliwych do realizacji w kontekście małego i dużego atomu. PGNiG było Partnerem Merytorycznym panelu.

W panelu wzięli udział również:  dr Robert Perkowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych, PGNiG SA; dr Leszek Juchniewicz, doradca Prezesa Zarządu Pracodawców RP, były prezes URE; Piotr Maciążek, ekspert rynku paliwowo-energetycznego. Debatę poprowadził Hubert Biskupski, zastępca redaktora naczelnego „Super Expressu”.

Pierwszym zagadnieniem podczas panelu było to, czy zmiany wprowadzane w dywersyfikacji źródeł energii mogą być zrealizowane znacznie szybciej. Dr Robert Perkowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGNiG SA stwierdził, że nie da się działań dotyczących bezpieczeństwa energetycznego zmieniać w trybie ekstraordynaryjnym.

– Zmiany dotyczą naszego sektora, w którym projekty realizowane są latami, nie z dnia na dzień. Dywersyfikacja w naszym wymiarze to kilka elementów – a przede wszystkim niezależność, interkonektory, gaz LNG, krajowe wydobycie czy magazyny gazów. Wojna zaostrzyła sytuację w sektorze energetycznym i choć już wiele rzeczy w celu osiągniecia niezależności zrealizowaliśmy, zmiany zostały jeszcze mocniej zintensyfikowane, a w szczególności wzmocniono poziom wydobycia krajowego, które aktualnie jest na stabilnym poziomie. – powiedział Perkowski.

Dywersyfikacja źródeł energii wiąże się między innymi ze zmianą kierunków dostaw. Dr Leszek Juchniewicz, doradca Prezesa Zarządu Pracodawców RP, były prezes URE powiedział, że odejście całkowite od dostaw na przykład z Rosji, może być naprawdę kosztowe, choć jest potrzebne. Zaznacza, że samodzielność w kontekście dostaw surowców może być bardzo droga.

– To jest dylemat, bo na samodzielność nie możemy sobie pozwolić. To oczywiste, że skala dostaw z kierunku wschodniego jest znacząca. Można sobie z tym poradzić, ale będzie nas to dużo kosztować. Samodzielność czy suwerenność zawsze dużo kosztuje. Z punktu widzenia humanitarnego musimy jak najszybciej odejść od rosyjskich surowców, żeby nie finansować działań wojennych. – dodał Juchniewicz.

Więcej: http://instytutstaszica.org/2022/05/31/suwerennosc-energetyczna-debata-podczas-welconomy-forum-w-toruniu/