O tym, by na naszych świątecznych stołach zagościły dania o możliwie najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Jednym z ulubionych składników wigilijnych dań w Polsce są ryby – pamiętaj, by szykując świąteczne dania, sięgać po gatunki pochodzące ze zrównoważonych połowów! – podkreśla WWF.
Czas przedświątecznych przygotowań to odpowiedni moment na to, by przypomnieć o idei zrównoważonej konsumpcji. Dlaczego? Bo jednym z najpopularniejszych składników polskich potraw wigilijnych są ryby, a kondycja wielu ich populacji jest dziś oceniana jako bardzo zła.
Ponad 90% wszystkich światowych stad ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie.
Oznacza to, że ich populacje są eksploatowane na granicy lub nawet przekraczając granicę tak zwanego poziomu bezpiecznego dla ich stabilności i naturalnego odtwarzania się.
Co to oznacza dla nas? Że zdrowie mórz i oceanów, w tym ich różnorodność biologiczna, są zagrożone. Jeśli nie zatrzymamy działań, które niszczą ekosystem morski, w przyszłości niektórych gatunków organizmów morskich może po prostu zabraknąć! Co więc możemy zrobić? Rozwiązaniem mogą być nasze odpowiedzialne wybory konsumenckie.
Podczas Świąt postaw na wybór przyjazny środowisku
Ryby to ważny element polskiej tradycji kulinarnej, zwłaszcza tej świątecznej. Niestety ci, którzy je spożywają, często nie wiedzą nawet, czy zakupiona ryba pochodziła ze zrównoważonych połowów. Zrównoważonych, czyli takich, które w najmniejszym możliwym stopniu wpływają na środowisko morskie; które prowadzone są zgodnie z obowiązującym prawem, z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw człowieka.
Szykując świąteczne dania, wybierzmy ryby niezagrożone wyginięciem i pochodzące ze zrównoważonych połowów.
– Z myślą o tych, którzy czy to od święta, czy na co dzień, sięgają po ryby, opracowaliśmy Poradnik Rybny WWF, który ułatwia podjęcie najlepszego wyboru pod względem środowiskowym. Najlepszego, to znaczy takiego, który uwzględnia stan populacji poławianego gatunku, obszar z którego pochodzi i wpływ metody połowowej na środowisko morskie – wyjaśnia Justyna Zajchowska, Starsza Specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich w Fundacji WWF Polska.
– Poradnik Rybny WWF to narzędzie przydatne każdemu, kto spożywa i kupuje ryby, jednocześnie chcąc, by jego wybory konsumenckie jak najmniej szkodziły środowisku naturalnemu. Poradnik jest ogólnodostępny online na stronie ryby.wwf.pl – tłumaczy Halszka Gronek z Fundacji WWF Polska.
Znajdź zamiennik – to nie jest trudne
Ryb, które w Poradniku WWF Polska oznaczono kolorem czerwonym, nie należy kupować – ale każdą z nich można i warto zastąpić produktem mniej szkodliwym dla środowiska.
Zamiast dorsza atlantyckiego można sięgnąć po jego krewniaka, dorsza czarnego, z zieloną rekomendacją WWF (pochodzącego np. z Morza Barentsa lub Morza Norweskiego, poławianego okrężnicami). Łososia atlantyckiego świetnie zastąpi łosoś pacyficzny z Alaski. A co zamiast węgorza europejskiego? Dowolna ryba z zieloną rekomendacją w Poradniku Rybnym WWF!
Warto też pamiętać, że wiele tradycyjnych rybnych dań można przygotować w wariancie wyłącznie roślinnym.
Panierowany seler zamiast filetów z dorsza w „Rybie po grecku” czy marynowana marchew jako zamiennik wędzonego łososia – to pomysły na roślinne warianty wigilijnych dań. Warto na nie postawić, nie tylko w wigilię, lecz każdego innego dnia, z myślą o zdrowiu naszej planety.
Więcej: https://www.wwf.pl/aktualnosci/razem-przy-stole-razem-dla-ziemi?