Twórcy urządzenia Ventilaid udostępnili pełną dokumentację swojego projektu za darmo

Twórcy projektu Ventilaid, o którym było głośno wiosną 2020 roku z powodu opublikowanego w sieci respiratora open source, opublikowali właśnie dokumentację znacznie bardziej zaawansowanego, ale wciąż prostego w budowie urządzenia.

W sieci pojawiła się pełna dokumentacja Ventilaid – polskiego urządzenia mogącego pomóc w terapii osób mających problemy z oddychaniem. Projekt powstał jako oddolna inicjatywa mająca rozwiązać problem brakujących respiratorów dla pacjentów zmagających się z COVID-19. Choć pierwotne założenia inicjatywy krakowskich inżynierów mocno się zmieniły, sam wynalazek może znaleźć wiele praktycznych zastosowań i co najważniejsze jego pełna dokumentacja została nieodpłatnie udostępniona w internecie.

W marcu 2020 grupa inżynierów z Krakowa opublikowała dokumentację pierwszego urządzenia Ventilaid – prostej w budowie maszyny, która miała być urządzeniem ostatniej szansy w walce z objawami COVID-19. W wyniku rozmów z lekarzami i specjalistami zajmującymi się budową respiratorów inicjatywa ewoluowała w kierunku nowego, bardziej skomplikowanego, ale wciąż niezwykle potrzebnego rozwiązania. Tak powstał prototyp Ventilaid MK-3, który latem 2020 roku pomyślnie przeszedł testy na zaawansowanych fantomach medycznych.

Końcem wiosny roku 2020 dysponowaliśmy wczesnym prototypem urządzenia typu BiPAP, który przechodził pomyślnie wszystkie testy symulowanego użycia, jakie byliśmy w stanie przeprowadzić (łącznie z testami na sztucznym płucu symulującym między innymi ARDS). Ówczesny projekt był trudny w montażu. Poszczególne jego egzemplarze różniły się parametrami w zależności od tego kto wykonywał części. Udostępnienie takiej dokumentacji, rodziło znaczne ryzyko tego, że praca włożona przez innych twórców będzie zmarnowana – powiedział Szymon Bacher, główny inżynier projektu Ventilaid.

Pierwotnie, bardzo bliską perspektywą wydawało się wejście we współpracę z przedsiębiorstwami doświadczonymi w masowej produkcji urządzeń elektromechanicznych, wspólnie z którymi prototyp byłby przekształcony w projekt możliwy do wdrożenia do produkcji. Ponieważ jednak rozmowy te zakończyły się fiaskiem, wysiłki twórców Ventilaid skupiły się na przygotowaniu projektu z myślą o „wdrożeniu produkcji” przez majsterkowiczów i badaczy.

Jak podkreśla Szymon Bacher powstały projekt jest bardzo prosty w montażu, w porównaniu z wersją z czerwca 2020, a ponadto, wiele elementów można wykonać więcej niż jedną technologią. Poza tym, modularna konstrukcja i sposób przygotowania modeli części pozwalają na łatwe modyfikacje do celów badawczych.

Oczekiwanie na inwestorów i możliwość wdrożenia do masowej produkcji

Twórcy projektu całość dokumentacji składającą się z 3 części: elektronicznej, mechanicznej oraz oprogramowania opublikowali w sieci i udostępnili nieodpłatnie innym konstruktorom i naukowcom. Chcą w ten sposób podzielić się ze światem swoim rozwiązaniem, ale również zainteresować nim potencjalnych inwestorów, którzy mogą dysponować środkami pozwalającymi na wdrożenie własnej produkcji certyfikowanego urządzenia.

Projekt Ventilaid uzyskał wsparcie Polskiej Fundacji Narodowej, Miasta Stalowa Wola a także został sfinansowany dzięki zbiórce crowdfundingowej na platformie OdpalProjekt.pl

Pełna dokumentacja znajduje się na koncie w GitLab: https://gitlab.com/Urbicum/ventilaid