Bank w trosce o pszczoły

Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. O tym, że warto o nie dbać i jak pożytecznymi są owadami wie dobrze bank „z żubrem”, który troszczy się o te stworzenia nie tylko w dniu ich święta, ale przez cały rok. Już od kilku lat w ramach inicjatywy „Bank miodem płynący” Pekao prowadzi zarówno działania edukacyjne, ale i wspiera pasiekę, zachęcając pracowników do pomocy pszczołom.

Mało kto wie, że ponad 90% zapyleń roślin dokonywanych przez owady, zawdzięczamy pszczołom. 20 maja, te wyjątkowo pożyteczne stworzenia, miały swoje święto. Celem ustanowionego przez ONZ Światowego Dnia Pszczół jest podkreślenie znaczenia tych owadów dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na czyhające na nie zagrożenia. Ich populacja maleje w zastraszającym tempie. To dlatego Bank Pekao, troszcząc się o środowisko naturalne, wyszedł na ratunek owadom i prowadzi projekt pod hasłem „Bank miodem płynący”.

Z opublikowanego w 2018 r. raportu „Biznes na rzecz bioróżnorodności” wynika, że pszczoły zapylają ponad 300 tys. gatunków roślin na świecie. Bez nich, nie mielibyśmy wielu owoców i warzyw m.in. jabłek, czereśni czy ogórków, ale także roślin ozdobnych, leczniczych. Są więc niezwykle potrzebne, dlatego Bank Pekao prowadzi inicjatywę, której celem jest propagowanie wiedzy, związanej z pszczołami – uświadamianie, jaki wpływ mają na ekosystem, a także ratowanie i rozwój pszczelich rodzin, w tym przede wszystkim pszczoły miodnej. Wraz z fundacją Apiterra bank tworzy filmy edukacyjne, prowadzi dla pracowników warsztaty oraz cykl webinariów.

– Głównym zagrożeniem dla pszczół jest utrata siedlisk – bezpiecznej bazy pożytkowej. Wynika to m.in. z postępującej urbanizacji i gęstej zabudowy terenu. Każdy z nas może jednak wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc. Zachęcamy do takich proekologicznych postaw naszych pracowników. Tłumaczymy im, po co są pszczoły i jak możemy je wesprzeć, czym właściwie jest miód, jak wygląda życie pszczół. Zachęcamy też do tego, żeby założyć własną pasiekę i zostać pszczelarzem miejskim, służymy poradami w tym zakresie. Mamy już spore doświadczenie – mówi Katarzyna Orzeł z Biura Wolontariatu i Kultury Korporacyjnej w Banku Pekao SA, inicjatorka projektu „Bank miodem płynący”.

Do edukacji ekologicznej Bank Pekao wykorzystuje najbliższe sąsiedztwo rodzin pszczelich, zamieszkujących dziewięć uli umieszczonych na dachu budynku Centrali Banku w Lipowym Office Parku w Warszawie. W swojej miejskiej pasiece Pekao organizuje regularne wizyty dla pracowników, którzy chcą się więcej dowiedzieć o tych owadach.

– Dach budynku centrali Pekao to doskonała lokalizacja na prowadzenie miejskiej pasieki. Cieszę się, że zaufano mojemu doświadczeniu i powierzono mi opiekę nad tym miejscem. Dbam o nie od blisko trzech lat, w wysokim sezonie odwiedzam je regularnie raz w tygodniu – mówi Tomasz Petryka, prezes fundacji Apiterra, który opiekuje się ponad 80 rodzinami pszczelimi m.in. w Banku Pekao. – Polecam pszczelarstwo każdemu, kto chce mieć realny wpływ na otoczenie i lubi być blisko natury. To hobby, które nie angażuje dużo czasu, ale uspokaja i daje ogromną satysfakcję. To zajęcie, które nikomu nie szkodzi, a wręcz przeciwnie, przynosi korzyści wszystkim – dodaje najpopularniejszy, zawodowy pszczelarz miejski.

Bank pracuje nad kolejnymi aktywnościami na rzecz pszczół m.in. planuje dzianie barci w lasach puszczy Stromeckiej.

Źródło: Pekao SA