prof. Skarżyński: są też dobre strony pandemii COVID-19

Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu, przewodniczący Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków”.

Telemedycyna, teleporady… w czasie pandemii wszystko, lub prawie wszystko możemy zmienić w „tele” a telemedycyna to nie rozmowa telefoniczna. Prawdą jest, że pandemia przyczyniła się do zainteresowania nowymi technologiami, wykorzystaniem sztucznej inteligencji w medycynie – mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach w rozmowie z ISBnews.TV. 

– Pandemia pokazała, że to, o czym myśleliśmy przez lata, nagle nabrało zdecydowanego przyspieszenia. 20 lat temu, przeprowadzałem pierwszą telekonsultację, pokazując, co się dzieje w uchu pacjenta (…) Pandemia dała taki impuls, że nagle wszystko, albo prawie wszystko możemy, zamienić na tele. Telemedycyna to nie rozmowa telefoniczna. Ona może coś zapoczątkować, ona może pozwolić zebrać wstępny wywiad. Prawdziwym wyzwaniem telemedycyny jest badanie przedmiotowe – podkreślił prof. Skarżyński w rozmowie z Katarzyną Walterską.

– Mało tego, możemy dołożyć do tego przekazu sztuczną inteligencję i wstępnie opracować, na bazie iluś wgranych obrazów, czy coś jest prawidłowe, a gdzie należy zwrócić uwagę – dodał.

Prof. Skrzyński nie wyklucza teleporad, ale trzeba wiedzieć, jaki jest ich zakres, jakie są ich ograniczenia.  – Dzisiaj jest miejsce i dla jednych, i dla drugich – powiedział.

Zwrócił uwagę, że w czasie pandemii do opinii publicznej dociera tylko negatywny przekaz.

– To jest błąd. Przekazując tylko negatywne informacje, zniechęcamy do słuchania o pozytywach. Zniechęcamy do analizowania tego, co się dzieje. A pozytywne strony pandemii? Jest ich wiele. Chociażby większe zainteresowanie innych specjalistów działających na rzecz medycyny, np. tych pracujących nad nowymi technologiami… Informatyków, którzy potrafią wykorzystać sztuczną inteligencję… Inne pozytywne, takie namacalne, i to nie w wymiarze jednostkowym, ale nawet w skali pokoleniowej, dotyczą np. mniejszej liczby kontaktów dzieci, a co za tym idzie mniej infekcji górnych dróg oddechowych, mniej powikłań po tych infekcjach w obrębie uszu. Zdecydowanie spadła zapadalność na ostre infekcje ucha środkowego – podkreślił prof. Skarżyński.

A jakie wyzwania stoją przed Ministerstwem Zdrowia? – Kadry. Mamy niedobory kadrowe we wszystkich obszarach. Łóżka stoją puste, bo nie ma kadry, nie tylko lekarskiej – powiedział profesor.

Źródło: https://www.isbnews.tv/prof-skarzynski-sa-tez-dobre-strony-pandemii-covid-19-do-opinii-publicznej-trafia-tylko-negatywny-przekaz/