Koncern Leonardo wybrał firmę Atos, globalnego lidera w zakresie cyfrowej transformacji, na partnera technologicznego dla opracowania superkomputera, który zostanie zainstalowany w Genui, w jednym z sześciu włoskich Leonardo Labs, nowych laboratoriów koncernu, które są dedykowane dla zaawansowanych innowacji badawczo-technologicznych.
“Superkomputer, który opracowujemy w Genui, znacznie umocni zdolności zarówno samej firmy, jak i całego kraju w zakresie superkomputerów, Big Data, oraz systemów autonomicznych i inteligentnych” stwierdził Alessandro Profumo, dyrektor generalny koncernu Leonardo. “Ten projekt znacznie przyczyni się do uzyskania przez Włochy pozycji jednego z pięciu państw mających największe zdolności obliczeniowe w sektorach badań publicznych i przemysłowych.” .
Nowy ośrodek komputerowy, zintegrowany przez Atos, będzie jednym z pierwszych w Europie, a pierwszym we Włoszech, centrów wyposażonych w akceleratory NVidia A100 najnowszej generacji. Superkomputer będzie wykonywał obliczenia na bazie baterii ponad stu jednostek superkomputerowych pozwalających uzyskać łączną moc obliczeniową przekraczającą 5PFlops (pięć biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), połączonych wysoko wydajną siecią oraz systemem przechowywania danych wyposażonym w najnowsze technologie sprzętowe i programowe, zapewniające łączną pamięć na poziomie przekraczającym 20Pbytes (20 milionów gigabajtów). Leonardo i Atos będą mogły także współpracować w zakresie dalszych projektów badawczych związanych z komputerami kwantowymi.
Superkomputer koncernu Leonardo, opracowany wspólnie z Atos, będzie ośrodkiem decyzyjnym genueńskiej siedziby Leonardo Labs, nowych firmowych laboratoriów badawczo-rozwojowych koncernu Leonardo dedykowanych opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań w sektorach tradycyjnych koncernu Leonardo oraz w długofalowym rozwoju nowych technologii. Laboratoria są budowane w pobliżu głównych zakładów przemysłowych koncernu Leonardo we Włoszech i za granicą, których celem jest ułatwianie transferu technologii oraz maksymalizacja korzyści płynących dla otaczających regionów i umacnianie współpracy z lokalnymi instytucjami.
Koncern Leonardo ostatnio ogłosił międzynarodową rekrutację dla 68 młodych, utalentowanych osób do Leonardo Labs, które dołączą do prac w sześciu konkretnych obszarach badawczych (sztucznej inteligencji i autonomicznych systemów inteligentnych, analityce Big Data, informatyce wysokiej mocy, elektryfikacji platform aeronautycznych, materiałach i strukturach, oraz technologiach kwantowych) i staną się częścią zespołów tworzonych w sześciu lokalizacjach laboratoriów Leonardo Labs znajdujących się, poza Genuą, także w Mediolanie, Turynie, Rzymie, Neapolu oraz Tarencie.
Nowe laboratoria umożliwią ponadto ciągły przepływ talentów gwarantując elastyczność i odświeżanie umiejętności i zdolności zawodowych na bazie międzynarodowego modelu, poprzez który młodzi zewnętrzni badacze z całego świata będą pracować razem z ekspertami i badaczami z różnych pionów firmy Leonardo.
Źródło: Leonardo