Odpowiedzialni pracodawcy w czasach zarazy

W niedzielę weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Zakłada ona m.in., że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu.

Zalecenie dotyczy zwłaszcza osób, które mogły mieć kontakt z chorobą. Jednak  odpowiedzialni pracodawcy powinni wdrożyć możliwość pracy zdalnej w każdym możliwym przypadku. Zamiast spotkań – wideokonferencje, zamiast papierów – dokumenty cyfrowe. Korzystanie z nowoczesnych technologii minimalizuje ryzyko zarażeń, a do tego pomaga chronić środowisko.

W ostatnim tygodniu otrzymaliśmy wiele zapytań ze strony polskich firm, które chcą się przygotować na sytuację, gdy będą musiały zlecić pracownikom pracę zdalną i szukają narzędzi, które umożliwią komunikowanie się poza biurem – powiedział Daniel Kaczmarczyk, Cloud & Software Director w Senetic S.A. – Sytuacje niepewności, jak obecna, powodują, że firmy chętniej sięgają po rozwiązanie chmurowe, jako gwarancję utrzymania sprawnej komunikacji w organizacji, dodał Daniel Kaczmarczyk.

Microsoft zareagował na ostatnie wydarzenia na świecie i wyszedł naprzeciw potrzebom przedsiębiorców wprowadzając możliwość darmowego korzystania ze swojej usługi Teams przez pół roku. Co ważne, pracodawca nie musi wyposażać pracowników w dodatkowy sprzęt, wystarczy zainstalowanie usługi i cały proces odbywa się wirtualnie. Oznacza to dostęp do dokumentów, które mogą być wzajemnie udostępniane i edytowane przez pracowników w czasie rzeczywistym, a także możliwość organizowania wideokonferencji, czy korzystania z czatu.

Pamiętajmy, że odległość ma kluczowe znaczenie przy przeciwdziałaniu epidemii. Od osoby zarażonej przebywać można bezpiecznie w odległości większej niż metr. Wirus osiada na przedmiotach i powierzchniach. Do zarażenia dochodzi, kiedy ludzie, którzy mieli kontakt z zakażonymi powierzchniami, dotkną dłonią oka, nosa lub ust. Dlatego drugim istotnym elementem jest właściwa higiena.

W obliczu epidemii wszyscy są zobowiązani do szczególnej dbałości o zdrowie pracowników i klientów. Jeśli praca zdalna nie wchodzi w grę istotne jest zapewnienie wysokiego poziomu higieny. Mowa o żelach antybakteryjnych oraz większej dbałości o czystość klamek czy wózków sklepowych.

Na początku przyszłego tygodnia ma zostać przedstawiony projekt specustawy  dla gospodarki w sprawie koronawirusa. – Jesteśmy przygotowani, aby dać przedsiębiorcom bezpieczeństwo w trudniejszym dla gospodarki czasie – zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.