Zbigniew Herbert miał tak wielobarwne życie, że nadal odkrywamy jego nieznane, fascynujące kolory – taki wniosek może płynąć ze spotkania z Joanną Siedlecką, autorką reporterskiej biografii poety, które odbyło się w znanej warszawskiej Galerii Delfiny – podaje Polskatimes.pl.
Podczas wieczoru autorskiego, prowadzonego przez Tomasza Zaperta, Joanna Siedlecka nawiązywała do treści sześciu nowych rozdziałów uzupełniających drugie wydanie „Pana od poezji”. Rozdziały „Czarne słońce” i „Przepraszam za męża”, opisują Katarzynę Herbertową jako żonę i wdowę po poecie, rozdział „Sopot, Bieruta 8” przedstawia pomoc, jaką autor „Pana Cogito” otrzymywał od ukochanej kobiety i rodziców, rozdział „Odwoływać nie będziemy” nawiązuje do skutków „Hańby domowej”, głośnego wywiadu Herberta z Jackiem Trznadlem o udziale polskich pisarzy w komunizmie, rozdział „Dosięgnie mnie ręka tych panów” dotyczy inwigilacji Herberta przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa, a rozdział „Przystań” traktuje o mieszkaniu poety, które było nafaszerowane podsłuchami i sąsiadowało z mieszkaniem reżysera, tajnego współpracownika SB.
Na początku spotkania z licznie zgromadzonymi czytelnikami Joanna Siedlecka zaznaczyła, że – podobnie jak przy pracy nad pierwszym wydaniem, które było nominowane w 2003 r. do dwóch najważniejszych literackich laurów, czyli Nagrody Nike i Nagrody im. Józefa Mackiewicza – również w nowych rozdziałach starała się ukazać Zbigniewa Herberta takim, jakim był naprawdę. – Biografie polskich pisarzy przypominają żywoty świętych – krytycznie stwierdziła pisarka. Przypomniała, że w „Panu od poezji” widzimy Herberta w różnych etapach życia, dręczonego chorobą i alkoholem, pozornego kobieciarza, który długo unikał stałych związków, człowieka zachowującego się niekonwencjonalnie podczas spotkań, obrońcy polskości pozbawionego złudzeń wobec komunizmu i wyśmiewającego tezę o „heglowskim ukąszeniu”. Obraz Herberta autorka biografii stworzyła w oparciu o relacje ogromnej ilości świadków i docierając do nieznanych do tej pory materiałów. „Kapitalnie wścibska Joanna Siedlecka wpuściła swoim >>Panem od poezji<< tyle życia do herbertologii” – ocenił krytyk Andrzej Horubała.
Biografię Zbigniewa Herberta „Pan od poezji” autorstwa Joanny Siedleckiej wydało wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Więcej: https://polskatimes.pl/pan-od-poezji-joanny-siedleckiej-w-galerii-delfiny/ar/13938281