Ponad 150 osób skorzystało z konsultacji ze specjalistami i ekspertami w ramach pierwszych Warsztatów dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością w Zespole Szkół Specjalnych w Pęcherach koło Piaseczna. Impreza miała na celu przede wszystkim wymianę przydatnych dla rodziców niepełnosprawnych dzieci informacji dotyczących spraw prawnych, organizacyjnych czy sprzętowych.
Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci mieli okazję spotkać się z konsultantami i ekspertami, aby dowiedzieć się od nich, jakie są aktualne możliwości pozyskiwania wsparcia socjalno – prawnego, a także poznać i wypróbować najnowocześniejszy sprzęt ortopedyczny, ułatwiający terapię funkcjonalną i opiekę. Wiele osób mogło się dowiedzieć m.in. jak poprzez prawidłową pielęgnację, wykorzystanie sprzętu rehabilitacyjnego oraz dobór prozdrowotnych pozycji stworzyć dziecku o specjalnych potrzebach rozwojowych optymalne warunki do korzystania z nowoczesnych technologii, w jaki sposób opiekować się osobą niepełnosprawną, by w pełni uaktywnić jej potencjał i kreować samodzielność czy jak zadbać o komfort rodzica i dziecka w przedłużającym się procesie opiekuńczym. Eksperci zajmujący się żywieniem udzielali zaś informacji dotyczących zaburzeń odżywiania wśród osób niepełnosprawnych.
– Nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolona, że taka inicjatywa powstała, bo z mojego wieloletniego doświadczenia z dzieckiem niepełnosprawnym wynika, ze trochę brakuje nam systemu informacyjnego dla rodziców dzieci niepełnosprawnych – mówi Aneta Samoraj, mama niepełnosprawnej 14 to latki i dodaje: – Dla nas zawsze źródłem wiedzy byli inni rodzice. Spotykaliśmy się dotąd na szkolnych czy szpitalnych korytarzach, wymienialiśmy doświadczenia odnośnie sprzętu na rynku, zasiłków czy systemu edukacyjnego czy szkół, a więc wszystkiego, co możemy mieć. Ale to zawsze były pojedyncze rozmowy. Tu mamy w jednym miejscu zabrane: bardzo dużo sprzętu i możliwość porównania np. wózków na raz, a także możemy bezpośrednio dopytać o kwestie prawne, zusowskie, dofinansowanie zakupów sprzętu. Widzę bardzo dużą potrzebę tego typu imprez, o czym świadczy też liczba osób obecnych tutaj. Mam nadzieję, że tego typu spotkania będą miały charakter cykliczny, przynajmniej raz do roku – przyznaje Aneta Samoraj.
Obecni na warsztatach eksperci to przedstawiciele organizacji rządowych i pozarządowych oraz czołowi producenci, a także dystrybutorzy sprzętu ortopedycznego na rynku polskim. Misją organizowanych przez Zespół Szkół Specjalnych w Pęcherach k/Piaseczna pierwszych Warsztatów dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością jest stworzenie wieloprofilowego panelu dyskusyjnego, podejmującego najistotniejsze aspekty opieki oraz wspierania rozwoju i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową mającego charakter edukacyjny.
– Jako fizjoterapeucie i nauczycielowi z ponad 20 letnim doświadczeniem zależało mi na uświadomieniu rodziców dzieci niepełnosprawnych w temacie swoich dzieci. Wyobraziłam sobie i zorganizowałam więc spotkanie 3 zainteresowanych stron: rodzice, sprzęt rehabilitacyjno ortopedyczny i dział socjalno prawny, z których rodzice mogą korzystać np. by uzyskać środki na dofinansowanie sprzętu. I żeby w jednym miejscu i czasie spotkały się wszystkie strony, aby wymieniły się doświadczeniami – mówi Małgorzata Lewandowska – Sokół, organizatorka Warsztatów. Jak przyznaje, nie spodziewała się aż tak dużego zainteresowania: – Wyobrażam sobie, aby była to cykliczna impreza, nawet o szerszej skali. Raz mogą to być takie warsztaty jak teraz czyli swego rodzaju targi, a raz – konferencje z wybitnymi specjalistami (mam na myśli osobistości ze świata nauki, przedstawicieli ośrodków dydaktycznych i pomocowych, specjalistów), dzięki czemu rodzice mogliby jak najpełniej skorzystać –projektuje Małgorzata Lewandowska – Sokół.
Patronat nad imprezą objął starosta powiatu piaseczyńskiego.
– Pomoc osobom niepełnosprawnym to misja wynikająca z zadań Powiatu. Dlatego każde wydarzenie tego typu może liczyć na wsparcie i patronat Starosty Piaseczyńskiego. Warsztaty dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością” odbywają się w prowadzonej przez Powiat Piaseczyński Szkole Specjalnej w Pęcherach, placówce, która ze zrozumiałych względów, od zawsze może liczyć na naszą wyjątkową przychylność i uwagę. I to nie są puste słowa. Dobrym przykładem może być winda dla niepełnosprawnych uczniów, którą, jeszcze w poprzedniej kadencji, udało nam się tam bardzo szybko wybudować. Dodatkowo, co ważne, teraz w Pęcherach trwa budowa Domu Dziennego Pobytu dla dorosłych – placówki na którą od lat czeka wiele rodzin z terenu powiatu. Warto tu również wspomnieć o Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym – placówce, która miała być zlikwidowana, a w końcu została rozbudowana i obecnie jest jednym z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych tego typu ośrodków na Mazowszu. Powiat współfinansuje również Warsztaty Terapii Zajęciowej – organizację, która wie, że zawsze może liczyć na naszą pomoc. Bo los osób niepełnosprawnych zawsze leżał nam na sercu. I tak będzie również w tej kadencji – mówi Ksawery Gut – starosta piaseczyński.
Z konsultacji i porad podczas warsztatów skorzystało ponad 150 osób. Rozmawiało z nimi 41 ekspertów zajmujących się takimi dziedzinami jak prawo, pomoc socjalna czy doradztwo dotyczące sprzętu rehabiltacyjno – ortopedycznego. W organizację imprezy zaangażowało się 80 pracowników Zespołu Szkół Specjalnych i kilkunastu wolontariuszy Zespołu Szkół Specjalnych w Pęcherach.