WWF bije na alarm, bowiem to ostatni moment by uratować najcenniejsze obszary Puszczy Karpackiej – lasy o cechach naturalnych, gdzie dominują siły przyrody, a jodły, buki i jawory osiągają wiek nawet 300 lat. Utwórzmy Turnicki Park Narodowy, zanim piły zniszczą ostoję wielu zagrożonych gatunków, miejsca występowania wilka, rysia, niedźwiedzia i żbika oraz obszary lęgowe rzadkich gatunków ptaków – orła przedniego, puszczyka uralskiego i najmniejszej naszej sowy – sóweczki. Nie dopuśćmy do drugiej Białowieży!
Region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. Dlatego przyroda tego obszaru zasługuje na szczególną ochronę. Fundacja WWF Polska rozpoczyna właśnie tegoroczną edycję, największej ekologicznej akcji na świecie Godziny dla Ziemi WWF pod hasłem: „Ratujmy serce Karpat”. Wszystkie działania kampanii poświęcone będą tematowi ochrony Puszczy Karpackiej. Ambasadorzy i za razem mieszkańcy Karpat: ryś, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczka symbolicznie wyruszają w Polskę by bić na alarm i przekonać Polaków do utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. To właśnie w Puszczy Karpackiej są jedne z ostatnich w Europie fragmentów lasów o naturalnym charakterze, dlatego musimy zachować je dla przyszłych pokoleń i zagwarantować im prawną ochronę. Podpisy pod petycją o utworzenie Parku można składać na stronie SerceKarpat.pl.
Kierunek: Turnicki Park Narodowy!
Puszcza Karpacka to obszar rozciągający się wzdłuż południowo-wschodnich granic Polski, daleko od dużych miast i skupisk ludzkich. Jest to już jeden z niewielu obszarów na Starym Kontynencie, gdzie człowiek może odpoczywać w pełnej harmonii z przyrodą. Puszcza Karpacka, skrywa swoje serce, czyli teren planowanego od wielu lat Turnickiego Parku Narodowego. Na jego obszarze zostało zlokalizowanych prawie 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych – wiekowych jodeł, buków i jaworów, osiągających wiek nawet 300 lat. O tym, jak jest to cenne przyrodniczo miejsce świadczy bogactwo żyjących tu gatunków roślin, zwierząt i grzybów. To jedyne z niewielu miejsce w Polsce, będące ostoją charyzmatycznych drapieżników takich jak niedźwiedź, wilk, ryś i żbik. Niezwykłym bogactwem przyszłego TuPN są również ptaki. Żyje ich tu 113 gatunków, wśród nich orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka, bocian czarny oraz podobnie jak w Puszczy Białowieskiej, wszystkie występujące w Polsce gatunki dzięciołów.
Mimo niekwestionowanych walorów przyrodniczych i turystycznych powołanie parku narodowego przeciąga się, a tamtejsza przyroda jest degradowana i eksploatowana. Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew, z tego ponad 60% (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” (8 tys. ha).
Serce Karpat jedzie w Polskę …. by bić na alarm!
Fundacja WWF Polska wraz z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze domagają się przyspieszenia prac nad utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego, a podczas marcowej kampanii Godzina dla Ziemi WWF chce uzyskać poparcie dla tej idei ok. 200 tysięcy ludzi w Polsce. „Do tej pory zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów, mam nadzieję, że zbierzemy kolejne 100 tys. i że tak silny głos społeczny zostanie w końcu usłyszany. Chcemy ocalić najcenniejsze fragmenty karpackiej przyrody dla nas i dla przyszłych pokoleń. Nie chcemy, aby były one wycinane jak zwykłe lasy gospodarcze” – mówi Stefan Jakimiuk z Fundacji WWF Polska.
Mieszkańcy Serca Karpat – ambasadorzy Puszczy Karpackiej, maskotki rysia, wilka, niedźwiedzia, żbika i sóweczki odwiedzą w marcu Kraków, Lublin, Rzeszów, Łódź, Gdańsk, Słupsk oraz Warszawę. We wszystkich tych miastach Fundacja planuje spotkać się z ich władzami oraz mieszkańcami, aby przekonać do wspólnej inicjatywy ochrony najcenniejszych karpackich lasów i złożenia podpisów pod petycją. Ambasadorzy kampanii spotkają się z mieszkańcami w najbardziej ruchliwych częściach miasta, aby wspólnie bić na alarm za pomocą bębnów i prosić o podpisy pod petycją o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego. Szczegóły wizyt dostępne będą na facebook.com/WWFpl.