Na finał tegorocznej edycji Barefoot Projekt Czysta Plaża organizatorzy wybrali bulwary wiślane. O ich czystość zadbało ponad 70 wolontariuszy, którzy zebrali ok. 50 kg śmieci. Poza zarejestrowanymi uczestnikami, inicjatorzy wydarzenia zarazili ideą odpowiedzialnego odpoczynku i nieśmiecenia kilkaset osób, które postanowiły spędzić czas na nadwiślańskim wybrzeżu. Akcja odbyła się w sobotę, 22 lipca.
Okolice Wisły to w sezonie letnim miejsce wyjątkowe dla mieszkańców Warszawy oraz turystów, który poza zwiedzaniem poszukują chwili relaksu lub dobrej imprezy. Tętniące życiem bulwary odkrywają ciemną stronę ich popularności – plastikowe kubki, foliowe opakowania czy masa kapsli. To wszystko i wiele innych „przykrych wspomnień” po piątkowych imprezowiczach znaleźli wolontariusze, którzy wzięli udział w warszawskiej akcji. W zebranych przez nich śmieciach znalazły się przede wszystkim drobne przedmioty, w tym m.in. niedopałki papierosów, zakrętki i potłuczone szkło.
– O czystość wybrzeża Wisły dbamy codziennie. Nad Wisłą ustawiamy ponad 200 koszy, śmieci można też wyrzucać do specjalnie w tym celu ustawionych około 100 beczek oraz specjalnie na weekendy dostawimy dodatkowe pojemniki. Tygodniowo zbieramy z przestrzeni nadwiślańskiej nawet od 30 do 50 ton śmieci. Trudno zrozumieć, dlaczego mimo obecności koszy, wiele śmieci nie trafia nawet w pobliże tych pojemników. Mam nadzieję, że tego typu akcje uświadomią, jak ważny jest odpowiedzialny wypoczynek i dbałość oraz współodpowiedzialność za otoczenie – mówi Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Barefoot Projekt Czysta Plaża to ogólnopolska inicjatywa ekologiczna, która już po raz trzeci odbyła się w Warszawie. Przedstawiciele projektu co roku ruszają w Polskę, aby porwać tysiące wolontariuszy do wspólnej akcji sprzątania plaż i wybrzeży miejskich. A wszystko po to, aby – zamiast śmieci – pozostawiać po sobie tylko ślady bosych stóp.
Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Czysta Polska, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska oraz aktywnie przeciwdziała nielegalnemu składowaniu odpadów. Partnerem akcji w stolicy był Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy.
– Projekt nie ma na celu jedynie jednorazowego sprzątania. Naszą główna ideą jest zmiana obyczajów oraz szerzenie idei odpowiedzialnego odpoczynku. Chcemy edukować ludzi w zakresie dbania o przyrodę, nasze ulubione miejsca wypoczynku. Poprzez akcje takie, jak ta pokazujemy ludziom, że to właśnie od nich zaczyna się odpowiedzialność. Kosze są niemal wszędzie i naprawdę nie jest wielkim wyzwaniem, by wrzucić do nich to, co nie jest nam już potrzebne. To nic nie kosztuje, a może wiele zmienić– informuje Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska.
Edukacja i sprzątnie to nie wszystko. Udział w projekcie to była także doskonała okazja do wspólnej zabawy oraz integracji. Na wolontariuszy, którzy dołączyli do akcji, czekały ciekawe konkursy oraz atrakcyjne gadżety. Wydarzenie poprowadził Jakub Wrana.
– Cieszę się, że udało nam się zaszczepić w Warszawiakach ducha kalifornijskiej otwartości i zabawy. Poza tym przypomnieliśmy wszystkim jak być eko. Zależy nam na tym, aby polskie plaże i wybrzeża były tak czyste, by można było przejść się po nich bezpiecznie bosą stopą. Warszawa jest dla nas wyjątkowa, ponieważ śmieci nad Wisłą jest wyjątkowo dużo. Pamiętajmy – dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o czystą przestrzeń! – podsumowuje Marek Nitka, Ambasador Barefoot Projekt Czysta Plaża.