UNIA EUROPEJSKA – CO DALEJ? – to pytanie przewodnie XXIV Welconomy Forum in Toruń – forum gospodarczego. Rzeczywiście temat jest gorący. Po decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii i ryzyku, że do podobnej sytuacji dojdzie we Francji oraz krytycznej ocenie wielu państw takich jak Włochy, Hiszpania, Węgry, Polska rodzi się wiele pytań dotyczących przyszłości – podsumowuje Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.
Unia Europejska to dla biznesu model idealny, zwłaszcza kiedy na całym obszarze obowiązywałaby jedna waluta oraz zbliżony jeśli nie taki system prawny. Jednak praktyka okazała się bardziej skomplikowana. Do tego doszły też naciski na ujednolicenia w sferze społecznej, ignorujące różnice kulturowe i tożsamościowe poszczególnych członków Unii Europejskiej. To, w największym skrócie doprowadziło do obecnego kryzysu.
Dlatego właśnie podczas Welconomy Forum in Toruń, które odbędzie się w dniach 13 – 14 marca 2017 roku uczestnicy będą dyskutować na temat najważniejszych wyzwań stojących przed polską, europejską i światową gospodarką. Dyskusje mają też dotyczyć perspektyw po agendzie 2014 – 2020. Może wydawać się, że to za wcześnie, jednak w przypadku biznesu i inwestycji, które trzeba projektować ze znacznym wyprzedzeniem jest to już właściwa pora.
Problematyka międzynarodowa będzie także domeną wielu paneli, takich jak: „Bezpieczeństwo kulturowe jako element innowacyjności w Unii Europejskiej’, „Wyzwania współczesnego zarządzania w gospodarce światowej: przywództwo, strategie, społeczna odpowiedzialność”, „Nowy Jedwabny Szlak – szansą na rozwój gospodarczy”, „Perspektywiczne rynki eksportowe – Ameryka Łacińska, Afryka, Indie, Iran”, „Polska-Białoruś – nowe kierunki współpracy gospodarczej”, „Polskie Parki Narodowe – gatunki inwazyjne problemem Europy”.
Wiele tematów będzie dotyczyło spraw polskich: „Klastry energetyczne – nowy uczestnik zintegrowanego rynku energetycznego”, „Nowoczesne budownictwo. Inteligentne systemy infrastrukturalne”, „Przyszłość szkolnictwa wyższego w Polsce”, „Przyszłość wyższych szkół niepublicznych w Polsce”, „Likwidacja kwot mleka i cukru”, „Innowacje w rolnictwie a wzrastające wymagania regulacyjne na przykładzie branży środków ochrony roślin. Ochrona plonów w dobie hiper regulacji’, „Finanse publiczne w służbie zdrowia”, „Wpływ Planu Junckera na polską gospodarkę”, „Czy modernizacja polskiej armii może pobudzać polską gospodarkę?”
Uczestnicy Welconomy Forum in Toruń pochylą się też nad problematyką lokalną. Podczas forum będą omawiane między innymi: „Kierunki rozwoju i przekształceń współczesnego samorządu terytorialnego w perspektywie społeczno-organizacyjnej”, „Równość na poziomie lokalnym”, „Wielki sukces małych gmin i miast, czy to możliwe?”, „Aktywizacja zawodowa obszarów wiejskich”, „Kobiety inicjatorkami innowacyjnych działań na obszarach wiejskich”, „Lokalne media w dobie Internetu – szanse i zagrożenia dla Wydawców na zmieniającym się rynku”, „System ochrony instytucjonalnej (IPS) w polskiej bankowości spółdzielczej – pierwsze doświadczenia, dalsze kierunki rozwoju.”
Całe wydarzenie oraz wszystkie dyskusje i debaty byłyby niemożliwe gdyby nie wsparcie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, życzliwość gościnnego miasta Torunia oraz wielu współorganizatorów takich jak Kapsch, Jeronimo Martins Polska, PZL Świdnik, Budimex czy Syngenta. Tylko dzięki współdziałaniu wielu podmiotów tak skomplikowane organizacyjnie wydarzenie może odnieść międzynarodowy sukces.
Źródło: http://blogi.polskatimes.pl/zyskiistraty/2017/02/26/dyskusje-rozwiazuja-problemy/