Recykling na wielką skalę

Recykling będzie jeszcze bardziej efektywny dzięki Centrum Recyklingu Stena Nordic – jednemu z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Zastosowanie wielu innowacyjnych rozwiązań w jednym miejscu pozwala skuteczniej odzyskiwać materiały. Inauguracja zakładu miała miejsce 26 października.

Centrum Recyklingu Stena Nordic w Halmstad, w Szwecji, jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie tego rodzaju obiektów w Europie i największą inwestycją Stena Metall Group. Całkowita powierzchnia kompleksu wraz z terenami odpowiada wielkości 80 boisk piłkarskich, a największe pomieszczenie produkcyjne ma długość 300 m. W Halmstad przetwarzane są różnego rodzaju odpady, wśród nich m.in. elektronika oraz pojazdy wycofane z eksploatacji.

W zakładzie znajdują się instalacje do przetwarzania makulatury, tworzyw sztucznych, odpadów niebezpiecznych, złomu, w tym metali nieżelaznych, a także frakcji pochodzącej z działającej tam strzępiarki. Stena w Halmstad poddaje recyklingowy 450 tys. lodówek rocznie, z których usuwane są odpady niebezpieczne oraz odzyskiwane cenne metale. Instalacja do metali nieżelaznych ma możliwość przetworzenia 50 ton odpadów w ciągu godziny. Zaplanowana z kolei w obiekcie instalacja, służąca do recyklingu cennych metali, będzie największą w Europie.

– Centrum Recyklingu Stena Nordic jest odpowiedzią na obecne i przyszłe potrzeby efektywnego, przyjaznego środowisku i zrównoważonego recyklingu. Jest to nasza największa inwestycja. Zakład jest źródłem optymalizacji w zarządzaniu zasobami dla Klientów ze wszystkich nordyckich krajów – mówi Staffan Persson, Dyrektor Stena Recycling w Europie.

Prace nad centrum recyklingu prowadzone były we współpracy z Klientami i partnerami Stena Metall Group. Wykorzystanie, w jednej lokalizacji, wielu zautomatyzowanych procesów, połączenie innowacyjnych rozwiązań i sprawdzonych technologii pozwala na prowadzenie efektywnego recyklingu. Odpady w bardzo krótkim czasie są rozdrabniane i sortowane przy wykorzystaniu magnesów, separatorów wiroprądowych, stołów wibrujących, separacji flotacyjnej i optycznej. Odzyskany materiał może trafić bezpośrednio do hut, odlewni oraz zakładów produkcyjnych.

– Nowe produkty, które obecnie wchodzą na rynek różnią się znacznie pod względem surowców, z jakich zostały zbudowane. Rozwój technologii pozwala na zastosowanie wielu nowych materiałów wypierających ilość zastosowanych wcześniej surowców bazowych. Karoserie samochodowe zawierają coraz więcej aluminium, wiele elementów metalowych wypieranych jest przez tworzywa. Procesy i instalacje w Centrum Recyklingu Stena Nordic zaprojektowane zostały w celu możliwości skutecznego i efektywnego wysortowania tych surowców – mówi Piotr Ślusarz, Dyrektor Sprzedaży Outbound i Produkcji w Stena Recycling Polska.

Wśród odpadów jakie przetwarza zakład znajdują się m.in. pojazdy wycofane z eksploatacji. Poziom ich odzysku, zgodnie z unijną dyrektywą, powinien wynosić 95 proc. Przez długi czas wyzwaniem dla branży recyklingowej było znalezienie możliwości zagospodarowania mieszanki gumy, tworzyw sztucznych i metali m.in. z wnętrza samochodu, która pozostawała po wysortowaniu materiałów z pojazdu. Technologia użyta w Halmstad pozwala na odseparowanie z niej jeszcze więcej metalu oraz wykorzystanie pozostałej mieszanki do odzysku energii. Dodatkowo zastosowane rozwiązania pozwalają na strzępienie samochodu w czasie 40 sekund. Obecnie z samochodów po poddaniu ich całemu procesowi recyklingu uzyskiwanych jest 30 różnych rodzajów materiałów. Dzięki temu materiały zyskują nowe życie.

Więcej: http://www.stenarecycling.pl/nasze-uslugi/rozwiazania-dla-branz/branza-motoryzacyjna/