Przez 10 miesięcy w sklepach Tesco w całej Polsce zrealizowano ponad 300 wycieczek edukacyjnych, w których wzięło udział ok. 8 000 małych odkrywców. W ramach programu nauczyciele mogli skorzystać także ze scenariuszy lekcji oraz założyć w szkole Klub Niemarnowania.
Od września 2016 roku, gdy wystartowała pierwsza edycja, Tesco włączyło kilkadziesiąt swoich lokalizacji do programu „Od uprawy do potrawy”. Od tego czasu Społecznicy – specjalnie przeszkoleni pracownicy sklepów prowadzili „Ekspedycje Smaków”, czyli wycieczki dla uczniów szkół podstawowych z całej Polski.
Projekt już od 3 lat realizuje swoją misję edukacyjną w zakresie zdrowego odżywiania, niemarnowania oraz pochodzenia żywności. Do realizacji projektu zaangażowali zostali patroni honorowi oraz partnerzy merytoryczni: Fundacja Szkoła na Widelcu, Funiversity oraz Federacja Polskich Banków Żywności.
Do trzeciej edycji programu zgłosiło się prawie 700 grup z całej Polski, co przekraczało dwukrotnie liczbę dostępnych miejsc na „Ekspedycję smaków”. Podczas wycieczek uczniowie przy sklepowej półce mieli okazję poznać nowe smaki, dowiedzieć się więcej o pochodzeniu żywności, zdrowym odżywianiu oraz niemarnowaniu jedzenia.
Była to też szansa na poznanie tajników funkcjonowania sklepu – działania kas oraz zajrzenia na zaplecze. Wszystko to odbywało się w formie ciekawej i wciągającej gry terenowej na terenie sklepu.
– Moja przygoda z programem zaczęła się od… pytań moich dzieci, co dokładnie robię w swojej pracy. Zaczęłam im opowiadać co nieco, ale nie oddawało to tak „klimatu” jak wizyta w Tesco i zobaczenie tego na własne oczy. Wycieczki dzieci z różnych szkół do naszego sklepu odbywały się zanim pojawił się program „Od uprawy do potrawy”, tylko organizowaliśmy je sami. Potem pojawiły się Ekspedycje Smaków i chętnie do nich dołączyliśmy. Jesteśmy dopiero na początku drogi edukowania dzieci, czym jest zdrowe odżywianie, ale takie programy bardzo nam w tym pomagają. – opowiada Teresa Fajto, społecznik i kierownik zespołu z hipermarketu w Krakowie przy ul. Wielickiej.
Istotnym elementem programu były także Kluby Niemarnowania, w które włączyło się w minionym roku około 1 300 uczniów. Dzieci wraz z opiekunami realizowały działania mające na celu ograniczenie skali wyrzucanej żywności, zaczynając właśnie od szkolnych korytarzy. Do 65 założonych klubów trafiła również dedykowana gra planszowa „Zakupowe Mistrzostwa”.