50 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce

Portal branżowy WaszaTurystyka.pl, jako pierwszy w Polsce, przestawił ranking najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2016 roku.

Celem rankingu jest wskazanie osób, które wywierają największy wpływ na polski rynek turystyczny i rozwój polskiej turystyki. Są to osoby, które dzięki swoim dokonaniom zawodowym i podejmowanym decyzjom biznesowym lub politycznym przyczyniają się do zmian w szeroko rozumianej branży turystycznej. To pierwsza tego typu próba w Polsce.

Jak dokonano wyboru?
W pierwszym etapie wybrano 150 nazwisk ze świata biur podróży, hotelarzy, branży MICE, przewoźników, ubezpieczycieli, działaczy turystycznego samorządu, urzędników samorządowych i państwowych, naukowców. Wysłano do Czytelników portalu ankietę z tymi nazwiskami i pytaniem o stopień rozpoznawalności poszczególnych osób. Tu ciekawostka: zdecydowana większość z najważniejszych przecież osób w polskiej turystyce jest znana najwyżej 25 procentom ankietowanych. Najbardziej rozpoznawalne osoby z listy osiągały 50 – 60 proc. głosów „znam” lub słabo znam”. Świadczy to z jednej strony o słabej medialności tych osób, z drugiej zaś – o słabym zainteresowaniu branży swoim własnym środowiskiem.

Niezależnie od badania rozpoznawalności, poproszono ekspertów w dziedzinie turystyki o ocenę i wybranie 50 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. Brano pod uwagę: wpływ na kształtowanie procesów i struktur polskiej turystyki, przyczynianie się do osiągania sukcesu przez polską turystykę, posiadane zasoby finansowe (własne lub organizacji, firmy przez daną osobę zarządzanej), wpływ na zatrudnienie ludzi, medialność, wiarygodność, wizerunek. Eksperci wybrali 70 osób, a z tych portal WaszaTurystyka.pl wybrał ostateczną 50.

Najbardziej wpływowe osoby w polskiej turystyce w 2016 roku:

1. Jańczuk Mariusz, prezes biura podróży ITAKA

2. Bańka Witold, Minister Sportu i Turystyki

3. Baszczyński Grzegorz, prezes biura podróży Rainbow

4. Henicz Piotr, wiceprezes biura podróży ITAKA

5. O’Leary Michael, prezes linii lotniczych Ryanair

6. Dymnicki Marcin, prezes biura podróży TUI Poland

7. Walas Bartłomiej, p.o. prezesa POT

8. Piątek Krzysztof, prezes biura Neckermann Polska, prezes PZOT

9. Niewiadomski Paweł, prezes Polskiej Izby Turystyki

10. Souter Brian właściciel spółki PolskiBus.com

Więcej: http://www.waszaturystyka.pl

Zapisz