5.edycja Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych “17 Celów”

 Jubileuszowa, 5.edycja Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych “17 Celów” trwała do 17 września 2020 r., w formule hybrydowej, głównie on line.

Niezależne jury w kinie Rialto dokonało wyboru najbardziej wartościowych merytorycznie i artystycznie filmów. Nagrody wręczano w 3 kategoriach (biznes, organizacje pozarządowe i samorządy). Złotą Tarczę otrzymali: Stowarzyszenie Fair Trade Polska, ING Bank Śląski  oraz Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu. Srebrna Tarcza trafiła do rąk Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, VOLVO Firmy Karlik, Stowarzyszenie UltraKrew oraz Nadleśnictwa Oborniki. Brązową Tarczą podzielili się Ergo Hestia, VolksWagen Motor Poland, Wągrowiec i Stowarzyszenie Żywa Przyszłość.

Tradycją Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych jest  nagrodzenie widzów, którzy wybierali najlepszy ich zdaniem film Festiwalu „17 Celów”. W tym roku formuła wskazywania najlepszego filmu i Nagrody Publiczności była  trochę inna: widzowie oglądali filmy w  internecie. Przez 6 festiwalowych dni, każdego dnia o godzinie 17.17  w sieci na YouTube (kanał Festiwal Filmów Odpowiedzialnych)  pojawiały się kolejne zgłoszone do konkursu filmy.

Głosowanie (również w Internecie) rozpoczęło się 16 września po ostatnich festiwalowych projekcjach. System zarejestrował 3193 oddane głosy. Najwięcej głosów (505) oddano na filmy Nadleśnictwa Oborniki i to do nich powędrowała Nagroda Publiczności. Inną niemniej ważną  festiwalową tradycją jest Nagroda Specjalna Festiwalu przyznawana przez organizatorów. W tym roku statuetkę Nagrody Specjalnej otrzymają realizatorzy i bohaterowie filmu „Na Górze Tyrryry”. Do Poznania przyjechała Renata Kijowska, reżyserka dokumentu oraz Wojciech Retz, jeden z członków zespołu muzycznego, o którym opowiada nagrodzony film.

Źródło: http://www.17celow.pl/