36. rocznica wybuchu w Rotundzie

Rodziny ofiar wypadku, warszawiacy, przedstawiciele Rady Nadzorczej i Zarządu oraz pracownicy PKO Banku Polskiego po raz kolejny uczczą pamięć tych, którzy zginęli w tragicznym wydarzeniu w Rotundzie. 15 lutego mija 36 lat od tej największej w powojennej historii Warszawy katastrofy.

 

Jak co roku, o godzinie 12.37 uczcimy pamięć ofiar minutą ciszy. Pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie z 1979 roku zostaną złożone wieńce i zapalone znicze.

W wyniku wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie śmierć poniosło 49 osób, a 135 – zostało rannych. Wśród nich byli pracownicy i klienci Banku oraz przypadkowi przechodnie. W czasie eksplozji w budynku przebywało 170 pracowników i około 300 klientów. Wybuch kompletnie zniszczył Rotundę – wszystkie kondygnacje zapadły się do podziemi, uszkodził także pobliskie budynki. W akcję ratunkową zaangażowanych było ponad 2000 osób. Wśród nich strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy, którzy spontanicznie włączyli się w akcję niesienia pomocy.

Śledztwo wykazało, że przyczyną wybuchu był nieszczęśliwy wypadek. Rotunda została szybko odbudowana i zmodernizowana. Pod koniec października 1979 roku oddział powrócił do obsługi klientów.

PKO Bank Polski zaprasza do udziału w uroczystości rocznicowej, w najbliższą niedzielę o godzinie 12.37, przy pamiątkowej tablicy wmurowanej w ścianę Rotundy od strony ul. Widok.