300 pluszaków dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka

Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafiło 300 pluszaków. To efekt zbiórki zorganizowanej przez IKEA Katowice. Przytulanki pomogą personelowi medycznemu nawiązać kontakt z maluchami i oswoić ich z procesem leczenia.

IKEA Katowice kolejny raz wsparła małych pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Każdy z klientów i pracowników sklepu mógł kupić pluszaka i wrzucić go do specjalnego pojemnika, umieszczonego za linią kas. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się zebrać 300 pluszaków – 96 z nich przekazali klienci, resztę dołożyła IKEA Katowice.

 

– Cieszymy się, że po raz kolejny nasi klienci wykazali się chęcią pomagania i dzięki ich wsparciu 300 nowych pluszaków trafi do dzieci znajdujących się w poradniach specjalistycznych oraz na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka – mówi Karol Tomczyk, Dyrektor Sklepu IKEA Katowice.

Pluszaki pełnią w szpitalu ważną rolę terapeutyczną. Mali pacjenci wymagają odpowiedniego postępowania nie tylko medycznego, ale i psychologicznego. Maskotka wręczona podczas leczenia pozwala w dużym stopniu rozładować stres i wzbudzić zaufanie do personelu medycznego.

– Każdy nawet najdrobniejszy gest, który pomaga dzieciom oswoić się ze stresem związanym z pobytem w szpitalu, jest bardzo cenny. Pluszaki ułatwiają kontakt z małymi pacjentami, dzięki czemu wizyta u lekarza jest dla nich choć trochę łatwiejsza – mówi Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

IKEA Katowice od wielu lat współpracuje z Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, a podopieczni szpitala otrzymali już blisko 5 tys. pluszaków IKEA. Zakończona niedawno zbiórka była częścią międzynarodowej kampanii społecznej IKEA „Zabawa to poważna sprawa”. Skupia się ona na promowaniu oraz zapewnieniu najmłodszym praw do rozwoju.

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka „mieszka” również Miś Zdrowuś – chodząca maskotka szpitala. Miś pociesza małych pacjentów, bierze udział a akcjach promujących zdrowie, pojawia się w materiałach promujących GCZD. Miś wystartował m.in. w Panewnickim Biegu Dzika – jednej z bardziej znanych katowickich imprez biegowych. Pluszak przebiegł całą pętlę zawodów (5 km), oczywiście w pełnym „zdrowusiowym” stroju.

– Bieg Dzika odbywa się w Panewnikach, w sąsiedztwie naszego szpitala. Zdrowuś od dawna chciał w nim wystartować. Swoim udziałem promował aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia – mówi Bartosz Krawczyński, który w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka od początku opiekuje się pluszakiem.